Kvůli stávce Lufthansy nepoletí ani jeden její spoj z Frankfurtu do Prahy

Po nedělním přerušení bude palubní personál Lufthansy od pondělí znovu stávkovat. Odborový svaz Ufo oznámil, že pracovat nebudou zaměstnanci zajišťující vnitrostátní či evropské, ale i dálkové spoje. Stávka se navíc rozšíří na všechny tři hlavní báze Lufthansy: Frankfurt nad Mohanem, Düsseldorf i Mnichov. Nepoletí ani čtveřice spojů do Prahy

Stávka v Lufthanse vypukla v pátek, ale na neděli oznámily odbory její přerušení. Od pondělí budou znovu pokračovat a na rozdíl od konce tohoto týdne se omezení dotkne i mnichovského letiště. Stejně jako v pátek a sobotu bude omezen provoz také ve Frankfurtu a Düsseldorfu. Stávka začne ve 4:30 a potrvá potom celý den. Dotkne se jak regionální, tak dálkové flotily.

Ze všech tří letišť létají spoje i do Prahy, samotná Deutsche Lufthansa ale provozuje pouze linku z Frankfurtu. Na ní oznámila v obou směrech zrušení všech čtyř spojů. Ze zbylých dvou měst létají její dceřiné společnosti – z Mnichova Lufthansa Cityline, z Düsseldorfu Germanwings. Těch se sice podle prohlášení Lufthansy stávka nedotkne, současně ale společnost počítá se zrušením jednoho ze čtyř mnichovských letů.

Celkem potom odpadne 929 letů zhruba ze 3000 plánovaných. Z mezikontinentálních nepoletí žádné letadlo Lufthansy například do New Yorku, zachován naopak bude spoj z Frankfurtu do Tokia. Stávka se dotkne 113 tisíc cestujících. Těm z vnitroněmeckých linek nabídla společnost dopravu vlakem, ostatním může změnit rezervaci na jiný den.

Ufo vyhlásil stávku od pátku na celý týden a odboráři se skutečně chystají pokračovat i v dalších dnech. „Naši klienti musí až do pátku včetně předpokládat, že jejich let s Lufthansou bude zrušen,“ uvedl předák svazu Nicoley Baublies.

Odboráři slíbili, že stávku přeruší, pokud Lufthansa přistoupí na jejich požadavky. Baublies ale uvedl, že vedení Lufthansy s odbory od čtvrtka vůbec nekomunikuje, není proto možné předjímat další vývoj.

Na rozdíl od série stávek pilotů v posledním roce a půl tentokrát v Lufthanse stávkuje palubní personál, který především chce zastavit chystané omezení programu penzijního připojištění. Odbory také žádají pro všechny stevardy a letušky Lufthansy jednorázovou prémii k platu ve výši 2000 eur. Německý dopravce hledá způsoby, jak snížit náklady, obává se, že v současné situaci neobstojí v konkurenci evropských nízkonákladových dopravců a bohatých leteckých společností z blízkého východu.

Kvůli stávce musela Lufthansa v pátek a sobotu zrušit přes 800 letů, převážně na krátké vzdálenosti. Omezení se dotklo 95 tisíc cestujících.