Černé skříňky ruského letounu prý zaznamenaly explozi bomby

Vyšetřovatelé pádu ruského letadla v Egyptě jsou si prý na 90 procent jisti, že zvuk, který je slyšet v poslední vteřině záznamu z černých skříněk, je exploze způsobená bombou. „Určité náznaky a rovněž dosud provedené analýzy zvuku zachyceného černou skříňkou ukazují, že šlo o bombu,“ uvedl člen egyptského vyšetřovacího týmu. „Jsme si na 90 procent jisti, že to byla bomba,“ dodal.

Video Události
video

Sinaj: Výbuch bomby naznačují i černé skříňky airbusu

Šéf vyšetřovatelů zatím oficiálně o výbušnině nehovořil. V sobotu jen oznámil, že letadlo se podle všeho rozlomilo ve vzduchu, když bylo řízeno autopilotem. V poslední sekundě nahrávky z pilotní kabiny byl prý slyšet blíže neupřesněný hluk, dodal s tím, že je ale ještě příliš brzy vyvozovat z tohoto zjištění nějaké závěry, pokud jde o příčinu pádu letadla.

„Výbušninu se nejspíš podařilo propašovat kvůli ne tak dokonalému zabezpečení letiště,“ upozornil Josef Kraus z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně na to, že na menších letištích v dovolenkových destinacích nebývají bezpečnostní kontroly tak pečlivé jako na velkých evropských letištích. Politolog Jan Šír upozornil, že pokud by vskutku šlo o teroristický útok, mohl by mít výrazný vliv i na útoky Ruska vůči Islámskému státu.

Tuto sobotu se objevila informace, že egyptské úřady v souvislosti s tragédií kontrolují záznamy z kamer na letišti v Šarm aš-Šajchu a pátrají po jakékoli podezřelé aktivitě. Rovněž vyslýchají letištní personál, který přišel do styku se zříceným strojem. Jak poznamenaly světové tiskové agentury, jde o vůbec první náznak, že i egyptské úřady by se mohly domnívat, že na pádu letadla se někdo podílel.

Video Szántó: Odlety Rusů z Egypta pokračují
video

Szántó: Odlety Rusů z Egypta pokračují

Letadlo spadlo necelou půlhodinu po startu z Šarm aš-Šajchu. Rusko i Egypt zatím odmítaly spekulovat o příčinách katastrofy, ale britští a američtí představitelé se domnívají, že mohlo jít o teroristický útok, při kterém explodovala bomba umístěná v zavazadlovém prostoru.

Za posledních 24 hodin odletělo z Egypta 11 000 ruských turistů

Za posledních 24 hodin se z Egypta vrátilo domů na 11 000 ruských turistů. „Za posledních 24 hodin odletělo z Egypta na 11 000 lidí,“ řekl vicepremiér Arkadij Dvorkovič. Další ruští turisté se budou vracet v neděli.

Rusko zastavilo lety dalších turistů do Egypta v pátek v reakci na zřícení ruského dopravního letounu na Sinajském poloostrově a své občany nyní z Egypta postupně odváží. Cestující si z bezpečnostních důvodů mohou vzít jen kabinové zavazadlo a jejich další odbavená zavazadla se převážejí zvlášť jinými letadly.

Pokud v ruském letadle byla bomba, může to prý zdražit lety

Pokud se potvrdí, že pád ruského letadla v Egyptě způsobila bomba, bude to znamenat přísnější bezpečnostní opatření na letištích a cestující se možná budou muset připravit i na dražší lety a mnohem zdlouhavější kontroly vedoucí ke zpoždění, uvedl britský ministr zahraničí Philip Hammond.

Odbavení britských turistů v Šarm aš-Šajchu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vinciane Jacquet

Jak Hammond uvedl, jestliže se ale potvrdí, že do letounu skutečně islamisté či jejich příznivci umístili bombu, bude to znamenat zpřísnění bezpečnostních opatření v mnoha zemích, kde by mohli radikálové z Islámského státu udeřit. To by pak mělo vliv i na pasažéry. Zejména by šlo o cesty do severní Afriky a na Blízký východ.

Rusko podle vicepremiéra rovněž poslalo do Egypta své experty, kteří mají prověřit tamější letiště a zhodnotit, zda je na nich potřeba posílit bezpečnostní opatření.

Agentura RIA Novosti citovala šéfa ruské státní zbrojovky Rostec Sergeje Čemezova, podle něhož Rusko zvažuje, že Egypťanům poskytne systémy protivzdušné obrany Buk a Antej-2005.

Video Expert: Nejpravděpodobnější je propašování trhaviny
video

Expert: Nejpravděpodobnější je propašování trhaviny