Nálety na islamisty zřejmě opět zesílí

Spojenci v čele s USA pravděpodobně v příštích týdnech zvýší počet leteckých úderů na islamistické cíle v Iráku a Sýrii. Informoval o tom velitel amerických vzdušných sil generálporučík Charles Brown. Američané počet náletů v září a říjnu snížili, údajně kvůli počasí a rovněž kvůli utlumení aktivit islamistů. Podle Browna důvodem nebyla skutečnost, že se do letecké kampaně v Sýrii zapojilo i Rusko.

Rezident jezdí na kole v blízkosti toho, co podle aktivistů zbylo po bombě na předměstí Douma u Damašku

Zdroj: Reuters

Brown prohlásil, že nyní vládní jednotky i povstalci zvýšili své bojové aktivity i pohyb v oblasti, což by mohlo USA umožnit provádět více útoků proti islamistickým cílům.

„Jestliže nejsou aktivní, je mnohem těžší udeřit, zejména na protivníka, který se může ukrýt mezi civilním obyvatelstvem.“

generálporučík Charles Brown

Generálporučík Brown zároveň odmítl kritiku, že spojenecké údery nejsou tak efektivní, jak by mohly být. Podle Browna se spojenecké síly zejména snaží, aby nedošlo k civilním obětem.

Spojenci podnikli ve čtvrtek 14 náletů na pozice islamistů v Iráku, zasáhli rovněž devět cílů v Sýrii, uvedlo v pátek americké velení. Podle generála Browna dohoda uzavřená s Ruskem, díky které by se mělo předcházet možným střetům americké koalice a Rusů v syrském vzdušném prostoru, funguje dobře. Žádný incident prý v poslední době nebyl zaznamenán.

Děti si hrají na kole v blízkosti poškozených budov na předměstí Douma u Damašku

Zdroj: Reuters

Spojené státy zahájily údery na pozice islamistů v Sýrii a Iráku již loni v létě, Rusko začalo bombardovat povstalecké cíle na konci září.