Islámští radikálové se prý chlubili sestřelením ruského letadla v Egyptě

V rozhovorech mezi vůdci Islámského státu (IS) v syrském Rakka a osobami na Sinajském poloostrově, které zachytily tajné služby, se radikálové chlubí sestřelením ruského letadla v Egyptě. Informovala o tom americká televizní stanice NBC s odvoláním na nejmenované americké představitele.

Pád ruského airbusu v Egyptě
Zdroj: Reuters

„Jasně slavili,“ okomentoval rozhovor americký zdroj. V komunikaci se prý odposlechnuté osoby chlubily tím, že se jim podařilo zapříčinit pád letadla a rovněž vykládaly, jak to udělaly, uvedla americká televize bez bližších podrobností. Stroj se zřítil minulou sobotu nad Sinajským poloostrovem.

V troskách letadla zahynulo všech 224 lidí, kteří byli na palubě. Letadlo spadlo necelou půlhodinu po startu z Šarm aš-Šajchu. Británie už ve středu zastavila všechny lety do tohoto egyptského letoviska a v pátek začala za mimořádných opatření evakuovat turisty, kteří tam uvízli.  Britský premiér David Cameron to zdůvodnil blíže nespecifikovanými informacemi tajných služeb.

V pátek Britové odbavili celkem osm letů s 1500 turisty na palubě. Stroje přistály na londýnských letištích v Gatwicku a Lutonu. Brité musí zatím ale nechat své kufry v Egyptě. Vzít si můžou jen palubní zavazadlo. Ta ostatní dostanou zhruba za týden. Důvod je jasný: Washington a Londýn se stále víc přiklánějí k verzi, že letadlo poslala k zemi výbušnina, kterou někdo mohl propašovat do zavazadlového prostoru ruského Airbusu. 

Spojené státy preventivně zpřísnily bezpečnostní prohlídky letadel z vybraných destinací na Blízkém východě.

Video Události
video

Idylku střídá napětí - egyptský resort čelí otřesu své pověsti

Rusko původně stejně jako Egypt rozhodnutí Londýna kritizovalo jako nepodložené, v pátek se ale nakonec prezident Vladimir Putin rozhodl zastavit veškeré lety z Ruska do Egypta, dokud se okolnosti sobotní havárie neobjasní. V Egyptě se v současné době nachází asi 79 tisíc ruských turistů, hlavně v letoviscích Šarm aš-Šajch a Hurghada. 

Moskva je zatím, co se týče příčin neštěstí, zdrženlivá. Ruští experti začnou zkoumat první části stroje, které dorazily do země. 

Podle Reuters jednala Británie na základě zachycených rozhovorů jednak podezřelých radikálů a jednak jedné nebo dvou vlád, které jsou zapojeny do vyšetřování. Konverzace prý obsahovala detaily o bombách v letadle. Zdroj Reuters nicméně připustil, že důkaz pro teorii o bombě zatím není jednoznačný, protože chybějí forenzní a vědecké důkazy.