Lékaři bez hranic: Útok v Kunduzu nelze omluvit tím, že jsme léčili Talibance

V nemocnici v afghánském Kunduzu se léčili i Talibanci, byli ale neozbrojení, uvedla organizace Lékaři bez hranic (MSF) v interní zprávě. K hodinovému bombardování, při němž zemřelo začátkem října 30 lidí, nebyl podle MSF žádný důvod. „Pohled zevnitř nemocnice ukazuje, že útok byl veden s cílem zabíjet a ničit, nevíme ale proč,“ prohlásil generální ředitel organizace Christopher Stokes.

Organizace ve své interní zprávě zdůrazňuje, že poskytla údaje o poloze zařízení všem stranám konfliktu, s nimiž se dohodla, že budou na základě mezinárodního humanitárního práva respektovat neutralitu nemocnice.

V době útoku se na místě nacházelo 105 pacientů. Lékaři ošetřovali bojovníky z obou válčících stran, stejně jako ženy a děti. Nikdo u sebe neměl zbraň. Podle MSF jde proto o válečný zločin, který nesmí zůstat bez trestu.

Interní zpráva Lékařů bez hranic k útoku v Kunduzu (v angličtině) 555.92 KB

Ředitel MSF: Zranění bojovníci musejí být ošetřeni bez diskriminace

„Na veřejnosti kolují zprávy o tom, že útok na nemocnici může být omluven tím, že jsme léčili Talibance,“ uvedl generální ředitel MSF. „Zranění bojovníci jsou podle mezinárodního práva pacienty, přestávají být bojovníky a musejí být ošetřeni bez diskriminace. Zdravotnický personál nesmí být nikdy trestán ani napaden za to, že ošetřuje zraněné bojovníky,“ zdůraznil ale Stokes.

Velitel zahraničních sil v Afghánistánu John Campbell tvrdí, že nemocnice byla zasažena omylem. USA by prý nikdy záměrně na zdravotnické zařízení neútočily. Barack Obama se už omluvil přímo ředitelce MSF.

Na vyšetřování se podílí zahraniční jednotky v Afghánistánu, afghánská armáda a NATO. MSF ale požaduje, aby útok vyšetřila nezávislá mezinárodní komise, která by měla operovat ze Švýcarska a shromáždit všechna fakta a svědectví od USA, NATO, Afghánistánu i přeživších pracovníků organizace a pacientů nemocnice.

Američtí vojáci zůstanou v Afghánistánu i po roce 2016

Kvůli zhoršení bezpečnostní situace v Afghánistánu se Obama rozhodl i po celý příští rok ponechat v zemi většinu přítomných amerických vojáků. Zůstane tam celkem 9800 příslušníků armády.

Mezinárodní jednotky oficiálně ukončily bojové operace v Afghánistánu loni, kdy odpovědnost za bezpečnost v zemi plně převzaly afghánská armáda a policie. Americké síly, stejně jako další vojáci NATO, pokračují v jejich výcviku a v poradenství.