Z Řecka odjeli první uprchlíci, přerozdělovat migranty chce i Švédsko

Z Řecka odletělo prvních třicet migrantů. Čtyři rodiny ze Sýrie a dvě z Iráku vyrazily z Atén do Lucemburska, které nyní předsedá evropské osmadvacítce. Pro Řecko jde vůbec o první uprchlíky, které v rámci přerozdělování posílá dál do Evropy. O přerozdělení části uprchlíků chce Evropskou unii požádat i Švédsko. To patří spolu s Německem ke státům, které přijímají nejvíce běženců.

Migranti
Zdroj: ČTK/AP Autor: Antonis Pasvantis

„Dnes jsme slavnostně zahájili velmi důležitý proces, proces přemísťování. Většina uprchlíků, kteří odjeli dnes z Řecka do Lucemburska, ohrozila své životy cestou ,ohně a meče',“ prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras.

„Jsme si vědomi toho, že 30 uprchlíků je jen kapkou v moři vedle tisíců lidí, kteří stále hledají naději. Chceme, aby se tento proces stal potokem a řekou solidarity,“ dodal Tsipras. Také lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn označil dnešní odlet třicítky uprchlíků za první symbolický krok a vyzval k urychlení procesu přerozdělování běženců. Právě Lucembursko bude nyní rozhodovat o jejich žádostech o azyl.

Přerozdělování se zatím rozjíždí jen pozvolna

První rodiny, které opustily Řecko, se do země dostaly přes Egejské moře z Turecka. Na základě schváleného systému kvót odešlo z jižní Evropy zatím jen 86 uprchlíků. Z Itálie odcestovalo 38 lidí do Švédska a 48 do Finska. Evropská komise si před dvěma týdny stěžovala, že členské země nabízejí málo míst pro přijímání uprchlíků.

  • Z Řecka a Itálie by se mělo na základě kvót schválených přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska 120 tisíc uprchlíků. Spolu s dobrovolným převzetím 40 tisíc osob, což se dohodlo na jaře, se tak plán nyní týká 160 tisíc Syřanů, Eritrejců a Iráčanů, kteří mají velkou šanci v Evropské unii získat azyl.
  • Z Řecka a Itálie by každý den muselo být přesunuto celkem 220 běženců, pokud by EU chtěla splnit svůj cíl přerozdělit tímto způsobem celkem 160 tisíc lidí za dva roky.

Mluvčí komise Tove Ernstová uvedla, že patnáct členských zemí dalo najevo ochotu uprchlíky přijmout. „Dostali jsme se k celkovému počtu 2314 míst,“ uvedla s tím, že naposledy Francie oznámila připravenost k převzetí 860 osob. V příštích týdnech proto očekává další přesuny právě do Francie a také do Finska a Švédska.

Švédsko požádá o možnost přerozdělovat uprchlíky stejně jako Itálie a Řecko

Právě Švédsko se chce obrátit na Evropskou unii s žádostí o přerozdělení části uprchlíků, kteří přišli na švédské území, mezi další země EU. „Švédsko na sebe dlouhou dobu bralo neúměrně velkou část odpovědnosti ve srovnání s jinými zeměmi EU a nyní jsme v extrémně napjaté situaci. Je načase, aby další státy převzaly svůj díl odpovědnosti,“ uvedl švédský premiér Stefan Löfven.

„Domníváme se, že součástí tohoto systému přerozdělení by neměly být jen Řecko a Itálie, ale také Švédsko. Řekl jsem předsedovi Evropské komise (Jeanu-Claudu) Junckerovi a předsedovi Evropské rady (Donaldu) Tuskovi, že musejí počítat s tím, že předložíme žádost v tomto smyslu,“ uvedl Löfven.

O azyl ve Švédsku s 9,6 milionu obyvatel letos požádalo zatím přes 95 tisíc lidí, což už výrazně přesáhlo dosud nejvyšší počet 84 tisíc žádostí podaných v roce 1992 uprchlíky z bývalé Jugoslávie a dalších zemí. Podle imigračních úřadů do konce tohoto roku do Švédska dorazí ještě desetitisíce dalších běženců.

Video Horizont ČT24
video

Švédská vláda chce, aby si část uprchlíků převzaly další státy EU

Většina hotspotů stále nefunguje

Start už dohodnutého přerozdělení žadatelů o azyl mezi ostatní unijní země zpomalují i nefunkční hotspoty v Itálii a Řecku, které mají umožnit rychlou registraci příchozích uprchlíků. Z celkem 11 plánovaných míst a týmů zatím fungují experti jen na italské Lampeduse a na řeckém ostrově Lesbos.

Sedmdesát Pákistánců Řecko deportuje

Řecko zintenzivňuje deportace odmítnutých žadatelů o azyl. Večer odletí zpět do vlasti 70 Pákistánců, informoval řecký list Kathimerini. Jde za poslední rok a půl o první deportaci větší skupiny uprchlíků ze země. Od začátku roku se nechalo letecky dobrovolně přepravit z Řecka do vlasti 38 cizinců, nedobrovolně na základě soudního nařízení muselo odcestovat 578 lidí.

Na řecké ostrovy stále míří další vlny uprchlíků ze sousedního Turecka. Podle řeckých úřadů se v noci na středu u ostrova Lesbos utopilo pět běženců, z toho dvě děti. Těla utonulých našly hlídky Frontex, agentury pro kontrolu hranic EU. Další čtyři osoby, včetně jednoho dítěte, se jim podařilo zachránit z moře živé. Záchranáři zasahovali u gumového člunu se sedmi desítkami osob, ze kterého jich několik spadlo do moře.

Video Bavorsko chystá ústavní žalobu na spolkovou vládu
video

Řecko vypravilo první migranty, Bavorsko chystá kvůli uprchlíkům žalobu

Podle zatím poslední zprávy úřadu UNHCR překonalo od začátku letošního roku Středozemní moře přes 700 tisíc uprchlíků mířících do Evropy. Více než 140 tisíc lidí zvolilo cestu napříč Středozemním mořem ze severoafrických břehů do Itálie, přes 562 tisíc lidí se vydalo na cestu do Evropy přes Turecko a vodami Egejského moře na řecké ostrovy. Přes 3200 lidí nebezpečnou cestu nepřežilo nebo se stále pohřešuje.