Albánský vrah českých turistů se přiznal - původně prý chtěl jen krást

Albánec Sokol Mjacaj, který se před tamním soudem zodpovídá ze zabití dvou českých občanů, se k činu přiznal. Znovu však popřel, že by turisty zamýšlel připravit o život. Došlo k tomu prý náhodou, když je chtěl jen okrást kvůli nouzi, kterou trpí. O výsledcích stání informovala česká velvyslankyně v Tiraně Bronislava Tomášová.

Obžalovaný před soudem tvrdil, že v osudný den 3. července měl v úmyslu okrást nějaké turisty, protože neměl peníze. Až po dvouhodinovém čekání na hlavní cestě, kdy kolem neprojel žádný vůz, mu zastavil červený nissan pozdějších obětí, Anny Kosinové a Michala Svatoše.

Chtěl s nimi na zadním sedadle jet až ke kamennému mostu Ura e Mesit, vzdálenému 2,5 hodiny jízdy. Řekl, že je chtěl okrást teprve tam, protože v blízkosti není policie a měl by dost času utéct.

Přepadeným během jízdy Mjacaj sebral mobilní telefony, aby nemohli zavolat policisty. Svatoš se pak v jednu chvíli pokusil zmocnit namířené zbraně. Obžalovaný uvedl, že na něj vystřelil, protože se bál, že by Svatoš mohl zbraň použít proti němu. Kosinovou prý zabil náhodou, když se vůz po zasažení řidiče vymkl kontrole.

Pellumb Hili vypověděl, že jel jako náhodný svědek kolem místa nehody na motorce a viděl převrácený vůz českých turistů. Všiml si, že uvnitř jsou muž a žena, ale nezaznamenal známky střelby na autě. Rovněž popřel, že by na místě byly další osoby.

Mjacaj přitom tvrdil, že Hiliho na místě nehody viděl. Bezprostředně po činu sice utekl, ale pak se vrátil. Zpátky ho údajně přivezl neznámý muž na motorce, kterého cestou požádal o svezení. Hili podle něj musel jeho i řidiče motorky vidět.

Mjacaj na závěr úterního slyšení přečetl prohlášení, v němž zopakoval, že nechtěl zabíjet, nýbrž jen krást, protože potřeboval peníze. Nakonec požádal o odpuštění rodiny obětí a rozplakal se. Další líčení předsedající soudce stanovil na příští úterý 10. listopadu. Prokuratura by na něm měla pronést závěrečnou řeč.