Dva členové papežské komise jsou podezřelí, že novinářům poskytovali dokumenty

Ve Vatikánu byli zatčeni dva členové papežské komise, kteří měli novinářům poskytovat důvěrné dokumenty. Týkaly se i hospodaření církve.

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu
Zdroj: ČTK/PA Autor: John Walton

Ve Vatikánu se nejspíš schyluje k další aféře s odcizením důvěrných interních dokumentů podobné případu Vatileaks z roku 2012, kde byl za únik informací odsouzen komorník tehdejšího papeže Benedikta XVI.

Prokuratura obvinila dva členy zvláštní papežské komise, která má dohlížet na administrativní reorganizaci vatikánského aparátu. Tuto komisi jmenoval papež krátce po svém nástupu do úřadu v roce 2013. Prokurátoři upřesnili, že zatčeni byli vysoce postavený španělský duchovní Lucio Ángel Vallejo Balda a laická členka komise Francesca Chaouquiová. Žena byla propuštěna poté, co slíbila, že bude s vyšetřovateli plně spolupracovat.

Cílem byl počítač hlavního auditora

Údajně se nabourali do počítače hlavního auditora, který dohlíží na transparentnost hospodaření církevního státu. Materiály o údajných nesrovnalostech v církevních financích pak měli předávat investigativním novinářům.

Generální auditor Libero Milone byl papežem jmenován do funkce letos v červnu. Ve vatikánské hierarchii je zcela nezávislý a může prověřovat hospodaření a řízení jakékoli složky církevního státu. Právě na jeho popud začaly úřady prověřovat podezření, že se kdosi naboural do jeho počítače.

Vyšetřování podle všeho souvisí s plánovaným vydáním dvou knih, v nichž se jejich autoři Gianluigi Nuzzi a Emiliano Fittipaldi zaměřují právě na vatikánskou finanční správu. Knihy slibují odhalení údajných nesrovnalostí a mají vyjít ve středu. Vatikán ale nyní zvažuje právní kroky, aby vydání knih zabránil. Obsahují totiž podle něj odcizené dokumenty a jsou „zradou důvěry dané papežem“, citovala z oficiálního vyjádření agentura ANSA.