Konkurent boeingu či airbusu – Čína se pochlubila letadlem vlastní výroby

Čína představila svůj první velký dopravní letoun vlastní výroby. Zkušební let nového letounu se plánuje v příštím roce a stroj by se měl začít používat v roce 2019. Sdělila to státní společnost Commercial Aircraft Corp of China (COMAC), která letadlo vyvinula a vyrábí. Letadlo C919 bude prozatím působit zejména na domácím trhu.

COMAC už na svůj letoun získal 517 zakázek, hlavně od domácích leteckých společností. Letoun se dvěma motory a úzkým trupem pro až 168 cestujících bude soutěžit s modely Boeing 737 a Airbus A320, které tvoří více než polovinu letadel používaných čínskými aeroliniemi. Nový stroj bude nyní procházet pozemním testováním.

Projekt C919 je jednou z několika iniciativ čínského vedení, které chce Čínu přeměnit z levné „továrny světa“ ve výrobce vyspělých technologií. Vývoj letadla začal v roce 2008, kvůli problémům ve výrobě se ale výrazně zpozdil za původním plánem, který předpokládal první let už v roce 2014.

Jiný čínský státní podnik už začal vyrábět menší regionální letoun ARJ-21 a loni jeho první exempláře dodal čínským zákazníkům. Tento stroj je určen pro trh, na němž dominuje brazilská společnost Embraer a kanadský Bombardier.

Boeing odhaduje, že čínský trh bude v příštích dvou desetiletích potřebovat kolem 6 tisíc letadel. Jejich celková hodnota se má pohybovat kolem 780 miliard dolarů (19,2 bilionu Kč).

Video Zprávy ve 12
video

Čína vyrobila velký dopravní letoun

Čína vyrobila velký dopravní letoun

Publicista: Jde o letadlo srovnatelné s Boeingem 737