Zemřel muž, který před čtvrt stoletím omylem odstartoval pád Berlínské zdi

Platí to, pokud vím, ihned, neprodleně. Touto legendární větou odstartoval před 26 lety pád Berlínské zdi jeden z nejvyšších východoněmeckých činitelů Günter Schabowski, který zemřel ráno ve věku 86 let. Jak uvedla jeho manželka Irina Schabowská, byl dlouho nemocný a už nevycházel z domova.

Günter Schabowski (snímek z roku 2001)
Zdroj: Reuters

Schabowski býval členem nejužšího vedení vládnoucí východoněmecké komunistické strany (SED). Do dějin se zapsal večer 9. listopadu 1989, když na tiskové konferenci oznámil, že občané tehdejší Německé demokratické republiky (NDR) napříště mohou vycestovat na Západ. Toto oznámení mělo za následek pád Berlínské zdi a později vedlo ke sjednocení Německa.

Vedení SED krátce před zmíněnou historickou tiskovou konferencí schválilo nařízení, které občanům NDR povolovalo vycestovat do západního Německa. Platit to však mělo jen za určitých podmínek a hlavně až od následujícího dne, tedy 10. listopadu, což ale Schabowskému uniklo, protože se klíčového zasedání osobně nezúčastnil.

Video Události
video

Zemřel Günter Schabowski, který omylem nechal padnout Berlínskou zeď

Na dotaz novinářů, kdy usnesení vstoupí v platnost, Schabowski tehdy rozpačitě odpověděl: „Platí to... pokud vím... je to ihned, neprodleně.“ K Berlínské zdi následně zamířily první davy lidí a bariéra mezi východoněmeckou metropolí a Západním Berlínem se stala ještě tu noc průchodnou.

Berlínský zemský soud Schabowského v srpnu 1997 odsoudil ke třem letům vězení, když ho shledal vinným ze spoluodpovědnosti za zabití lidí, jejichž smrt měl na svědomí komunistický režim. Odvolací soud verdikt potvrdil. V září 2000 byl Schabowski po necelém roce stráveném za mřížemi omilostněn.