Halloweenská pocta: Známé washingtonské schody dostaly jméno po Vymítači ďábla

Anglosaské země tradičně v předvečer Památky zesnulých slaví Halloween, kdy děti ve strašidelných kostýmech chodí koledovat. Ve Washingtonu ale vyšli vstříc i dospělým, kteří se rádi bojí. Po více než 40 letech se do míst, kde se natáčel jeden z nejstrašidelnějších filmů vůbec – Vymítač ďábla z roku 1973 – vrátili režisér i scenárista – a jedno klíčové místo po filmu washingtonská radnice dokonce pojmenovala.

Video Události: Schody z Vymítače ďábla mají nové jméno
video

Události: Schody z Vymítače ďábla mají nové jméno

Pětasedmdesáti schodům, které si zahrály v jedné ze závěrečných scén Vymítače ďábla, se odteď bude říkat Exorcistovy. „Je důležité, aby všichni turisti věděli, co tyto schody znamenají pro historii Washingtonu. V našem městě jsou vskutku ikonou,“ vysvětluje starostka americké metropole Muriel Bowserová. Na uvedené schody přitom lákají průvodci už dávno – podobně jako na ty zámecké v Praze nebo na španělské v Římě.

Když se natáčelo, byly schody pokryté vrstvou gumy, aby dopady byly měkčí. Z okolních střech mohly za pět dolarů sledovat herce studenti nedaleké georgetownské univerzity, pro něž to už tehdy byla událost, z níž se měl později stát fenomén. Snímek má své diváky i mezi těmi, kteří v době jeho vzniku nebyli na světě. Na podpis režiséra jednoho z nejděsivějších filmů všech dob stály stovky lidí frontu několik hodin – přímo v místech, kde se Vymítač ďábla natáčel.

/*json*/{"map":{"lat":38.90535727091279,"lng":-77.07026973140763,"zoom":19,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":38.90541335917126,"lng":-77.07018211486002,"type":"1","description":"The Exorcist Steps"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Režisér snímku William Friedkin si pojmenování schodů po filmu váží víc než všech cen, které za něj dostal – včetně Oscarů. Na svůj kultovní snímek se podle svých slov nedávno zhruba po třech letech znovu podíval a musel konstatovat, že je výborně udělaný: „Působilo to na mě jako dobře namazaný stroj. Předtím jsem si hlavně uvědomoval, jak těžké to bylo natočit,“ svěřil se zpravodaji ČT Martinu Řezníčkovi.

Loni v Karlových Varech převzal Friedkin Křišťálový glóbus ze celoživotní přínos – a stále na to vzpomíná. „Miluju Českou republiku. Je to báječné místo k životu i k návštěvě,“ říká.
Malá deska pro Washington, velká plaketa pro filmový svět
Zdroj: ČT24