Záchranáři hledají u Lesbu přeživší ze dvou potopených lodí

U řeckého ostrova Lesbos se potopily dvě lodě s migranty. Během záchranné akce, která pokračuje, se zatím podařilo z rozbouřených vln dostat 35 lidí. Podle některých informací na jednom z plavidel mohlo být až 150 uprchlíků.

Uprchlíci z potopené lodě v řeckých vodách
Zdroj: Reuters Autor: Giorgos Moutafis

Starosta ostrova Lesbos Spyros Galinos v rozhovoru pro list Kathimerini vyzval, aby uprchlíky snažící se dostat do Evropy začaly z Turecka do Řecka přepravovat trajekty. Předešlo by se tak podle něj úmrtím dalších lidí.

Podle statistik Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se od začátku roku při ilegálních plavbách na nevyhovujících plavidlech v Egejském moři už utopilo 3329 migrantů. To je více než za celý loňský rok, kdy takto zemřelo 3279 lidí. V předešlých dvou dnech přišlo v této oblasti o život 48 běženců, z toho 31 dětí.

Řecká pobřežní stráž oznámila, že časně ráno do přístavu v Pireu připluly dva trajekty se 2682 lidmi na palubě. Jde o běžence, kteří se předtím dostali na ostrovy Lesbos a Chios. Dodala, že během pátku bylo na řeckou pevninu přepraveno zhruba šest tisíc migrantů.

Agentura DPA v této souvislosti s odvoláním na svědky napsala, že běžence odvážejí autobusy z centra Atén k hranicím na severu země. Část migrantů, pocházejících hlavně ze Sýrie a Afghánistánu, je ale prý převážena už přímo z přístavu v Pireu.

Uprchlíci na slovinsko-rakouské hranici
Zdroj: Reuters
Autor: Srdjan Zivulovic

Proud přicházejících uprchlíků podle německých úřadů neochabuje ani na přechodech z Rakouska do Bavorska, zejména v oblasti Pasova. Dnes časně ráno čekala další asi tisícovka lidí na rakouské straně hranice u přechodů Wegscheid a Simbach am Inn. V pátek prý přišlo do Dolního Bavorska více než 5500 běženců.

Slovinská agentura STA informovala, že ve slovinských přijímacích centrech se dopoledne nacházelo 6375 migrantů. Je mezi nimi 1071 osob, které do země přijely ráno z Chorvatska vlakem.