Sixtinská kaple

Klenot Vatikánu je v pořádku, Michelangelovy malby můžou turisté obdivovat dál

Sixtinská kaple je v dobrém stavu a nepotřebuje další restaurátorské práce. Potvrdily to testy, které zjišťovaly úspěšnost nové vzduchotechniky. Počet návštěvníků, kteří smí do srdce Vatikánských muzeí, se tak zatím nemusí snižovat.

Video Události
video

Vatikán svůj klenot opravovat nebude

Sixtinská kaple, ve které kardinálové volí papeže, je domovem nejslavnějších a nejcennějších Michelangelových fresek. Denně si je přijde prohlédnout až dvacet tisíc lidí, z rozhodnutí Vatikánu maximálně dva tisíce naráz.

Vysoká návštěvnost se léta podepisovala na stavu maleb. Prach, lidský pot i dým ze svíček tlumily barvy a způsobovaly praskliny.

Loni zde proto správci nainstalovali nový čistící systém, který podle posledních testů zafungoval. „Situaci máme pod kontrolou ve chvíli, kdy držíme určitou hladinu oxidu uhličitého. Ta bývala příliš vysoká. Teď se nám ji podařilo snížit víc než o polovinu,“ říká Vittoria Ciminová z Vatikánských muzeí.

Sixtinská kaple
Zdroj: Wikimedia Commons/Aaron Logan

Další restaurování tak zatím není potřeba. Kaple jich už zažila bezpočet. To největší na přelomu 80. a 90. let, kdy byla zavřená celých čtrnáct let.

Vybraní specialisté tehdy odstraňovali nánosy lepidla, kterým se fresky snažily zachránit předchozí generace. Ohromný projekt financovala japonská televize NTV, která pak byla několik let jediná, kdo uvnitř mohl fotit a natáčet.

Zákaz focení zůstal v platnosti i poté, co autorská práva japonské televize vypršela. A nic na tom nezmění ani příští rok, který papež prohlásil Svatým rokem milosrdenství. Vatikán a Sixtinská kaple kvůli tomu očekávají rekordní počet návštěvníků.