Albánský vrah českých turistů se doznal hned na úvod procesu

Za přísných bezpečnostních opatření začal v albánské metropoli soud se Sokolem Mjacajem, obžalovaným z červencové vraždy dvou českých turistů. Během prvního dne jednání obhájkyně obžalovaného uvedla, že muž svého činu lituje, přiznává se k němu, a žádá o zkrácené soudní řízení. Soud zkrácený proces zamítl.

Proces začal v půl třetí odpoledne a skončil o necelou hodinu později. V sále byli přítomni čtyři příslušníci policie a veřejnost si do něj mohla přinést pouze tužku a papír, nikoli mobilní telefony či kabelky. Jednání soudu sledovalo asi deset televizních stanic.

Zástupci prokuratury během slyšení obvinili Mjacaje z krádeže, která vedla k úmrtí dvou mladých Čechů, a z nelegálního držení zbraní. Zároveň prokuratura požádala o předvolání dvou svědků, kteří by měli vystoupit během dalšího stání.

Zkrácení procesu by zkrátilo i trest

„Obhájce vyjádřil za stranu obžalovaného hlubokou lítost za trestný čin, který spáchal. K trestnému činu se obžalovaný přiznal a zároveň požádal o takzvané zkrácené soudní řízení,“ informovala česká velvyslankyně v Tiraně Bronislava Tomášová. To soud na návrh prokuratury odmítl.

Jak velvyslankyně dodává, v případě, že by justice na zkrácené řízení přistoupila, znamenalo by to, že „konečný trest by byl krácen o třetinu a případný trest doživotí by byl krácen na 35 let vězení“.

Mjacajova obhájkyně také žádala o psychologické vyšetření obžalovaného, to panel soudců zamítl rovněž. Další jednání se uskuteční v úterý 3. listopadu. Podle albánského trestního zákoníku může Mjacajovi hrozit za krádež vedoucí ke smrti obětí 15 až 25 let, případně doživotí, za nelegální držení zbraní až sedm let.

Video Události
video

Reportáž: Albánský vrah českých turistů se před soudem doznal

Letní krádež, po které zůstala krev

Mjacaj byl zadržen v neděli 5. července, dva dny po zastřelení českých turistů. Policie ho obklíčila v domě ve vesnici Grudë. Identifikovala ho na základě stop, které muž zanechal v autě zavražděných. Při výslechu Mjacaj vypověděl, že nechtěl Čechy zabít, ale jen okrást. Oni se prý ale bránili, a když mu chtěli vzít zbraň, oba je zabil.

Turisty prý přepadl ve vesnici Lotaj, namířil na ně zbraň a donutil je, aby ho pustili k sobě do auta. „Chtěl jsem po nich peníze a cennosti, oni ale předstírali, že mi nerozumí,“ vypověděl muž na policii. Když dojeli do lesa, český turista se několikrát pokusil zmocnit jeho zbraně a místo toho, aby zastavil, pokračoval dál, uvedl Mjacaj. Tehdy prý oba Čechy zastřelil, automobil naboural a z vozu utekl.

I výsledky pitvy údajně ukázaly, že Češi byli z blízkosti střeleni do hlavy. Střelba se patrně odehrála za jízdy, když sedmadvacetiletý muž řídil a jeho o devět let starší partnerka seděla vpředu na místě spolujezdce.

Albánské vedení: Jsme bezpečná země, šlo o výjimečný případ

Albánci, kteří jsou hrdí na svou pohostinnost, se za český pár modlili. Takový případ podle premiéra Ediho Ramy nikdo nepamatuje. „Šlo o velmi nešťastnou událost, první tohoto druhu, která se přihodila ve velmi izolovaném, krásném a panenském koutě severní Albánie. Češi se tam stali obětí psychopata,“ poznamenal premiér v nedávném rozhovoru pro ČT24.

Ve stejné oblasti v roce 2001 zmizeli tři čeští studenti. Rama ale tvrdí, že jinak země s kriminalitou větší problémy nemá. Albánie navíc bojuje o pověst nového turistického ráje, a právě Češi na ni slyší; jen letos v létě jich sem přijelo 14 tisíc. Země chce nyní dokázat, že jejich bezpečí bere vážně.