Dva američtí astronauti vystoupili do vesmíru, opravují ISS

Američtí astronauti Scott Kelly a Kjell Lindgren vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), aby provedli nutnou údržbu. Jde o jeden ze dvou plánovaných pracovních výstupů, ten příští je naplánován na 6. listopad. Kelly ve čtvrtek brzy ráno překoná rekord amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v délce jednoho pobytu na ISS. Na stanici je totiž od března 2015 a do příštího března zde zůstane. Dosavadní rekord astronautů NASA je 215 dní.

Scott Kelly z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS)
Zdroj: NASA

Při pracovním výstupu ze stanice, který trval sedm hodin a 16 minut,
Američané namazali robotické rameno, usazovali kabely a měli rovněž odstranit
izolaci elektronické přepínací jednotky a zaizolovat detektor antihmoty. Šlo o
velmi náročnou práci, která se protáhla, takže během tohoto výstupu nebyla
dokončena, uvedla agentura AP.

Start výstupu se krátce opozdil, když Lindgren neúmyslně předčasně uvedl do chodu chladicí systém ve svém obleku. Kontrola letu výstup pozdržela, dokud se nepřesvědčila, že je oblek bezpečný. Voda se používá k chlazení ochranného oděvu. Při jednom z výstupů před dvěma lety se porucha chladicího systému v helmě málem stala osudnou jednomu z astronautů.

Kellyho dvojče Mark prostřednictvím Twitteru bratrovi vzkázal, aby byl opatrný, ale aby si výstup užil. Sám se v roce 2011 zúčastnil mise, při níž byl na ISS dopraven detektor. Teď je třeba ho obalit tepelnou izolací, aby se zvýšila jeho životnost.

Kelly: Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly

Rekord NASA v pobytu na ISS drží Miguel López-Alegría. Pobyl tam 215 dní, osm hodin a 22 minut. Kellymu s předstihem telefonicky pogratuloval prezident Barack Obama, když řekl, že jeho výkon není nic zanedbatelného. Kelly na to řekl, že rekordy jsou od toho, aby se překonávaly.

Kelly už před několika dny jeden rekord zaznamenal, totiž v součtu pobytu ve vesmíru za čtyři mise, jichž se zúčastnil. Pobyl v nich 383 dní a než se vrátí na Zemi, zvýší se tento počet na 522 dní. I tak ale zůstane daleko za Rusem Gennadijem Padalkou, který letos v září zaznamenal rekordních 878 dní strávených ve vesnímu za pět svých letů.