Plánuje Rusko v případě potřeby přerušit podmořské komunikační kabely?

Dění na bojišti se dá ovlivnit nejen se zbraní v ruce, ale také od počítače. Následky kyberútoků vidí celý svět – ať už jde o vykradené interní informace společnosti Sony, plány a nákresy jihokorejské jaderné elektrárny nebo osobní údaje milionů amerických státních zaměstnanců. Vlády ale teď děsí i mnohem horší scénář: panují obavy, že by Rusko mohlo plánovat, jak v období konfliktů narušit podmořské kabely pro počítačovou komunikaci a vyřadit z provozu internet.

Jsou ruské ponorky hrozbou pro podmořské kabely?
Zdroj: ČT24

USA a Norsko tvrdí, že ruská špionážní plavidla vybavená ponorkami mapují trasy podmořských kabelů mezi Spojenými státy a Evropou. Kabely bývají často poškozeny lodními kotvami či během přírodních katastrof, takové závady se ale rychle opraví. Zástupci Pentagonu se obávají, že Rusové se snaží najít slabá místa ve větších hloubkách, kde by poškozený kabel bylo mnohem těžší najít a opravit, napsal list The New York Times.

V případě konfliktu by narušení kabelů v největších hloubkách znamenalo katastrofu. Jejich prostřednictvím se denně uskuteční obchody za 10 bilionů dolarů a pokrývají 95 procent internetové komunikace.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Svět pláště a dýky třetího tisíciletí

Podle nejmenovaných námořních velitelů i zástupců zpravodajských služeb se významně zvýšila ruská aktivita v blízkosti kabelů vedoucích ze Severního moře na severovýchod Asie a ve vodách v blízkosti Spojených států. „Znepokojilo by nás, kdybychom se dozvěděli, že některá země manipuluje s komunikačními kabely. Nicméně vzhledem k utajované povaze operací prováděných ponorkami nezveřejňujeme žádné podrobnosti,“ uvedl americký armádní mluvčí William Marks.

V září Spojené státy velmi podrobně sledovaly ruskou špionážní loď Jantar, která je vybavena dvěma hlubokomořskými ponorkami a pohybovala se u východního pobřeží USA směrem ke Kubě. Právě na Kubě v blízkosti americké základny Guantánamo se nachází jeden z kabelů. Podle odborníků jsou ruské plavidlo i jeho ponorky vybaveny zařízením, které dokáže přeřezat kabely v hloubce několika kilometrů.

Podmořské kabely pro internetovou komunikaci
Zdroj: ČT24

Obrana kyberprostoru je dnes stejně důležitá, jako byla před lety obrana území. Hackeři útočí z bezpečí svých pracoven. Postižení je za ruku nikdy nechytí a troufalost pachatelů tak stoupá. Společnosti se podle expertů musí smířit s tím, že pokud se jim někdo bude chtít dostat do počítačů, dostane se tam.

Jeden z posledních špionážních virů se rozšířil od Ruska, přes Saúdskou Arábii až po Irsko. Jeho složitou strukturu ale odborníci stále zkoumají. Jedno už vědí - amatér ho nevytvořil. A obránci jsou několik kroků za útočníkem. „Zdroje a schopnosti potřebné pro vytvoření něčeho takového ukazují na státem sponzorovanou skupinu nebo přímo vládu, takže se domníváme, že za tím stojí určitý stát,“ prohlásila ředitelka bezpečnostních opatření společnosti Symantec Orla Coxová.