Pane prezidente, úkol splněn: Polští konzervativci mohou vládnout sami

Vítěz nedělních parlamentních voleb v Polsku, konzervativní euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS), získala potřebnou většinu k tomu, aby mohla sama vládnout. Taková situace v zemi od pádu komunismu v roce 1989 podle polských médií vznikla poprvé.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński
Zdroj: Reuters Autor: Pawel Kopczynski

Jak oznámila volební komise, strana někdejšího premiéra z let 2006–2007 Jaroslawa Kaczyńského bude mít v nové dolní komoře Sejmu většinu 235 ze 460 mandátů.

Dosud vládnoucí Občanské platformě (PO) premiérky Ewy Kopaczové připadne 138 mandátů, hnutí Kukiz'15 42 mandátů, straně Moderní.pl 28 mandátů a agrární Polské lidové straně (PSL) 16 mandátů. Jedním poslancem bude zastoupena německá menšina. Zajímavé je i to, kdo se do parlamentu nedostal. Boj o poslanecké křeslo předčasně vzdal bývalý ministr zahraničí a předseda Sejmu Radoslaw Sikorski, neuspěl ani bývalý premiér Leszek Miller nebo kontroverzní postava minulého parlamentu Janusz Palikot.

v pondělí adresoval předseda PiS symbolický vzkaz svému bratrovi-dvojčeti a bývalému prezidentovi Lechovi Kaczyńskému, který v dubnu 2010 zahynul při letecké tragédii u Smolenska. „Pane prezidente, hlásím splnění úkolu,“ prohlásil Jaroslaw Kaczyński.

PiS přesvědčivě vyhrála nedělní volby ziskem přes 37 procent hlasů; konečné výsledky byly prezentovány v úterý odpoledne, neboť polský volební zákon vyžaduje, aby všechny okresní komise doručily do Varšavy protokoly se spočítaným rozdělením mandátů za svou oblast.

Video Zprávy v 16
video

PiS má v parlamentu většinu

Polská média mezitím spekulují, zda se novou premiérkou stane volební lídryně PiS Beata Szydlová, anebo šéf strany Jaroslaw Kaczyński, který by podle nich případnou vládu Szydlové fakticky řídil. Zatímco zástupci strany se v rozhovorech s novináři opatrně vyjadřují, že s největší pravděpodobností bude předsedkyní vlády Szydlová, nejužší vedení strany zatím mlčí.