Multimediální webový dokument Refugee Republic

Vítejte v uprchlické republice. Netradiční pohled do života iráckého tábora

Multimediální webový projekt Refugee republic nabízí netradiční pohled do uprchlického tábora Domiz v severním Iráku, který většinou obývají syrští Kurdové. Desítky tisíc tamních obyvatel žijí životy podobné těm evropským – chodí do škol, shánějí práci, nakupují a také se baví. A to i přesto, že je z domovů vyhnala válka. 

Na projektu se podílel novinář Martijn van Tol, ilustrátor Jan Rothuzien a fotograf Dirk Jan Visser. Tábor Domiz prozkoumali od A do Z a na základě sesbíraných znalostí pak vytvořili interaktivní dokument, jehož cílem bylo ukázat světu reálný život zdejších obyvatel.

Autoři využili zručnost ilustrátora Rothuziena, který pečlivě nakreslil mapu tábora společně s jeho hlavními třídami. Díky ní si může uživatel udělat detailnější představu o tom, kde se nacházejí hlavní části tábora. Ilustrace doplňují také reálná videa z Domizu, fotografie a autentický zvukový podkres.

V mapě najde návštěvník čtyři hlavní trasy, které jsou pro lepší orientaci barevně označené. Každou třídu si pak může detailně projít: od ilustrací jednotlivých domků, obchodů a zábavních center až po informaci, kde se nacházejí barely s vodou.

Každá část ilustrované mapy je doplněna nejen odlehčenými popisky, ale také reálnými fotografiemi, na kterých tamější obyvatelé vypráví své životní příběhy. Jako třeba armádní dezertér Ahmed, který před svým stanem opravuje tuk-tuky, vozítka pro uprchlický tábor typická.

Interaktivní dokument, na jehož produkci se podílel i holandský list De Volkskrant, byl veřejnosti poprvé představen 20. prosince 2014 v Amsterdamu na  festivalu IDFA.