Achmetovovo umění možného. Byznys mu drží i dohody s proruskými rebely

Znovu prokázal svou úspěšnost bez ohledu na poměry. Podnikatel a průmyslový boss Rinat Achmetov už delší dobu ukazuje, že i na rozvráceném východě Ukrajiny může být byznys prvkem stability. Tu v případě Achmetova drží obratné dohody s oběma stranami sporu. I vynucené poplatky rebelům se v jimi okupovaném území průmyslu bohatě vrátí.

Přes nekončící střety separatistů a vládních vojáků práce v uhelných dolech na Ukrajině pokračuje. Právě miliardář Achmetov patří k nejmocnějším průmyslovým magnátům s množstvím podniků a dolů.

Během loňského povstání proti režimu dřívějšího prezidenta Viktora Janukovyče si zachovával neutralitu. Po zahájení proruské vzpoury vysílal do oblastí postižených ozbrojenými střety humanitární pomoc. Nyní pro změnu uzavírá se separatisty oboustranně výhodné dohody.

Na území spravovaném rebely leží například Achmetovovy doly v Krasnodoru a několik elektráren. Povstalci si přitom za jakékoliv služby – i prostý fakt, že na místě budou těžbu tolerovat – nechávají zaplatit. „Podnikatelé musí v okupovaných oblastech platit. Můžete tomu říkat daně nebo výpalné. Jen to je zachrání před rebely ze samozvané Luhanské a Doněcké republiky,“ tvrdí šéf ukrajinské fiskální služby Roman Nasirov.

Video Horizont ČT24
video

Úspěšný za všech poměrů

Už loni v srpnu obsadili neznámí ozbrojenci v Doněcku jednu z Achmetovových továren. Nucené poplatky mu ale podle všeho problém nedělají. Příjmy z prodeje oceli a uhlí se zvýšily o 6 procent a nadále rostou.

„Pokud tady chce firma pokračovat v práci, zejména velké podniky musí umět vycházet se všemi stranami.“

Nina Potarskaya

ukrajinská politoložka

Achmetov svou spoluprací s rebely údajně porušuje mezinárodní právo. Kyjev přesto nad jeho dohodami zavírá oči. Mocný magnát vlastní totiž tři největší ukrajinské elektrárny a jeho uhelné doly zásobují polovinu země.