Mír na Blízkém východě přes oblíbený hummus? Majitel baru to zkusil...

Láska prochází žaludkem, řekl si izraelský podnikatel Kobi Tzafrir a přišel s vlastní originální iniciativou na zlepšení vztahů mezi Palestinci a Izraelci. Ve své restauraci v obci Kfar Vitkin nabízí padesátiprocentní slevu, pokud si jeho hummus přijdou dát společně Žid a Arab.

Hummus bar v izraelském Kfar Vitkin
Zdroj: חומוס בר

Tzafrirova restaurace se specializuje právě na oblíbený hummus, tedy kaši s cizrny a sezamu. Majitel svou nabídku na slevu oznámil před týdnem na Facebooku. „U nás nemáme žádné Araby, ale nemáme ani Židy. My tu máme lidské bytosti. Nabízíme skvělý arabský hummus a skvělý židovský falafel,“ napsal a setkal se vesměs s pozitivním ohlasem.

Na Twitteru už existuje podobná iniciativa ChickPeace, která lidi vyzývá k tomu, aby postovali svá selfie s hummusem pod hashtagem #chickpeace, a vyjádřili tak podporu míru na Blízkém východě. Zároveň se objevila výzva, aby se k akci s 50procentní slevou připojily i další bary a restaurace.

„Pokud něco dokáže tyhle dva národy spojit, pak je to právě hummus,“ řekl Tzafrir televizi  Al Džazíra. Iniciativou Humus for Peace chtěl prý především ukázat, že existuje spousta Arabů a Židů, kteří nemají nic společného s nynější vlnou násilností mezi Izraelci a Palestinci. Ta trvá už téměř měsíc a vyžádala si životy deseti izraelských vojáků a civilistů a 48 Palestinců či arabských obyvatel Izraele - včetně 27 lidí, které úřady identifikovaly jako útočníky.

Násilnosti se rozpoutaly kvůli posvátným místům na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Mezi Palestinci se rozšířily zvěsti, že Izrael chce místo významné pro islám i judaismus převzít pod kontrolu, což však izraelská vláda důrazně popírá.

/*json*/{"map":{"lat":32.38391820801066,"lng":34.86710092411351,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":32.38331611363298,"lng":34.86704617738724,"type":"1","description":"Humus bar"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Útoky nožem stále nekončí

Také ve čtvrtek dva arabští útočníci pobodali izraelského muže ve městě Bejt Šemeš západně od Jeruzaléma. Policisté na muže začali střílet, jeden z útočníků na následky zranění zemřel. V noci v Jeruzalémě izraelští vojáci zastřelili židovského muže, který je napadl. Domnívali se, že jde o teroristu.

Kerry a Netanjahu vyzvali k ukončení násilností v Izraeli

Americký ministr zahraničí John Kerry a izraelský premiér Benjamin Netanjahu během své schůzky v Berlíně vyzvali k okamžitému ukončení podněcování násilností v Izraeli. Zatímco Kerry jen vyzval k ukončení veškerého podněcování útoků a násilností, Netanjahu zopakoval svá obvinění vůči palestinskému vůdci Mahmúdu Abbásovi. Ten podle něj „šíří lži“ o Izraeli a o statu quo Chrámové hory.

Následky atentátu v Bejt Šemeš
Zdroj: Reuters
Autor: Baz Ratner

„Není pochyb o tom, že tato vlna útoků je poháněna podněcováním, za nímž stojí Hamas, Islámské hnutí v Izraeli, ale bohužel musím říci i prezident Abbás a palestinská samospráva,“ prohlásil izraelský premiér. Islámské hnutí je fundamentalistická skupina, která má na starosti vzdělávání a náboženské obřady pro arabské obyvatele Izraele.

„Myslím, že je načase, aby mezinárodní společenství prezidentu Abbásovi jasně řeklo, aby přestal šířit lži o Izraeli. Lži o tom, že Izrael chce změnit status quo Chrámové hory, lži, že Izrael chce strhnout mešitu Al-Aksá, lži o tom, že Izrael popravuje Palestince. To všechno není pravda,“ řekl izraelský premiér.

John Kerry a Benjamin Netanjahu na schůzce v Berlíně
Zdroj: Reuters
Autor: Carlo Allegri