Slovenský tisk: Zeman na Hradě torpédoval každého, kdo byl v dostřelu

První přímá volba hlavy státu Česku příliš nevyšla - prezident Miloš Zeman přinesl do úřadu eleganci, takt a cit typický pro postarší sovětskou ponorku. Poslední dva roky „usilovně torpédoval každého, kdo byl na dostřel“, píší v komentáři k dosavadnímu Zemanovu působení ve funkci prezidenta slovenské Hospodárske noviny.

Miloš Zeman na summitu NATO v Newportu
Zdroj: ČTK Autor: Jakub Dospiva

„Rozdal si to s pražskou kavárnou, povyprávěl o odpadu na českých vysokých školách, punkerky z Pussy Riot označil za k...y (v přímém rozhlasovém přenosu). A všechno kořenil naftalínovými bonmoty a postřehy jako z lidové veselice,“ uvedl deník.

Podle listu Zeman rezignoval na důstojnost prezidenta a vyšel tak vstříc těm voličům, jimž se nechce vzhlížet k hlavě státu a kteří v ní naopak raději vidí vlastní obraz. „Zeman v duchu své filozofie ‚lepší jelita než elita‘ pluje doma na sice turbulentní, ale relativně slušné vlně popularity,“ poznamenal list.

Slovensko, které přímou volbu hlavy státu zavedlo již v roce 1999, podle deníku dopadlo v pomyslném srovnání lépe než Česko. „Na Slovensku (i v redakci HN) máme ve zvyku z různých příčin považovat Českou republiku za vlastní benchmark. V každém žebříčku se podíváme nejprve na umístění Bratislavy a hned hledáme, jak dopadla Praha. V kategorii pachuť po prvních přímých prezidentských volbách nás Češi předběhli,“ uvedl list, podle něhož přitom první přímo zvolený slovenský prezident Rudolf Schuster nenastavil laťku vysoko.