Chameneí podpořil dohodu o íránském jaderném programu

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí podpořil přelomovou dohodu o íránském jaderném programu. V dopise zaslaném prezidentovi Hasanovi Rouhánímu ale vládu vyzval k opatrnosti, protože text má podle něj slabá místa. Chameneí se k dohodě takto souhlasně vyjádřil vůbec poprvé.

Chameneí má poslední slovo v zásadních politických otázkách, k nimž jaderný program patří. Po letech rozhovorů se letos v červenci šest států s Íránem dohodlo, že pokud Írán zpomalí svůj jaderný program, budou zrušeny protiíránské sankce. Teheránu to má zamezit v tom, aby v krátké době získal atomovou bombu.

Chameneí v dopise vládě radí, aby zůstala ostražitá, jelikož podle něj Spojeným státům, které se výrazně zapříčinily o podpis dohody, nelze důvěřovat. Chameneí chce, aby USA a také Evropská unie, která jednání zaštiťovala, jednoznačně ohlásily zrušení sankcí. Je toho názoru, že by Írán měl okamžitě přestat dohodu plnit, jakmile budou uvaleny další sankce.

O víkendu Spojené státy a Evropská unie oznámily podmíněné zrušení protiíránských sankcí. Opatření má vstoupit v platnost po ověření, že Teherán svůj jaderný program skutečně omezil.  Jde o tzv „den verifikace“, kdy MAAE ověří proces plnění všech podmínek dohody.

Íránský jaderný program
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vahid Salemi

Začneme odpojovat centrifugy, slíbili Íránci

Začátkem týdne hlavní íránský vyjednavač Abbás Arákčí ujistil, že jeho země začne v řádu dnů odpojovat centrifugy na obohacování uranu. Írán také prý už vyjednává s jistou zemí, která obohacený uran odkoupí a na oplátku za to poskytne přírodní uran.

„Věřím, že ještě před koncem roku určitě přijde den, kdy dohodu naplníme,“ řekl Arákčí poté, co se sešel se zástupci USA, Ruska, Číny, Británie, Německa a Francie. Írán Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) také sdělil, že hodlá naplnit své závazky a umožní inspektorům agentury větší přístup do svých jaderných zařízení.