Za výrok o koncentrácích vyšetřuje prokuratura řečníka Pegidy

Německá prokuratura začala vyšetřovat řečníky z pondělní demonstrace hnutí  Pegida pro podezření, že se dopustili štvaní proti skupině osob. Němec tureckého původu Akif Pirincci svou řeč, v níž se ostře vymezoval proti muslimům, uzavřel výrokem: „Samozřejmě by byly i jiné možnosti, ale koncentrační tábory jsou v současnosti bohužel mimo provoz.“ Němečtí politici vyzývají, aby se o Pegidu začala zajímat kontrarozvědka, někteří dokonce mluví o zákazu hnutí.

Drážďanská demonstrace Pegidy
Zdroj: Reuters Autor: Fabrizio Bensch

Pirincciho výrok na pondělní demonstraci, na níž se sešlo asi 20 000 stoupenců Pegidy, je další v řadě extremistických projevů, které se v souvislosti s hnutím Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) objevily. Minulý týden přinesl jeden z příznivců hnutí na demonstraci maketu šibenice, na níž vedle oprátky zavěsil i papíry se jmény kancléřky Angely Merkelové a vicekancléře Sigmara Gabriela. Předák Pegidy Lutz Bachmann v minulosti zveřejnil na internetu fotografie, na nichž byl nalíčen jako nacistický vůdce Adolf Hitler.

Němečtí politici Pegidu kvůli těmto projevům odsuzují. Místopředseda vládní sociální demokracie (SPD) Ralf Stegner nyní vyzval kontrarozvědku, aby začala hnutí sledovat. „Úřad pro ochranu ústavy (BfV) by měl sledovat snahy o narušení ústavy. Za přezkoumání by stálo například to, zda pořadatelé demonstrací Pegidy jednají v souladu s ústavou,“ řekl deníku Die Welt. BfV plní funkci civilní kontrarozvědky a zaměřuje se především na projevy pravicového, levicového a islámského extremismu.

Poslanec za kancléřčinu Křesťanskodemokratickou unii (CDU) Ansgar Heveling dokonce navrhl, aby vláda hledala způsob, jak hnutí zakázat. Proti jeho návrhu se však postavili ministři vnitra Severního Porýní-Vestfálska a Bavorska, podle nichž je třeba chránit právo občanů na demonstrace. Odsoudili však nenávistné projevy na protestech, neboť podle nich pomáhají vyvolávat násilnosti v zemi.

Na demonstraci Pegidy se objevily šibenice pro Merkelovou a Gabriela
Zdroj: Reuters
Autor: Hannibal Hanschke

Nenávist na akci Pegidy podle politiků překročila únosnou míru

Němečtí vládní i opoziční politici se shodují, že se Pegida radikalizovala a nenávist vůči cizincům na pondělní demonstraci překročila únosnou míru. „Nenávist vůči běžencům, nenávist vůči zodpovědným politikům, nenávist vůči jinak smýšlejícím dosáhla na internetu i na ulicích neúnosné míry. Někteří členové naší společnosti ztratili vzájemný respekt a slušnost. Tyto základní hodnoty sice znějí staromódně, ale jsou nezbytné, pokud má společnost držet pohromadě,“ uvedl konzervativní ministr vnitra Thomas de Maiziére v komentáři pro deník Bild.

Vicekancléř za SPD Sigmar Gabriel v komentáři pro deník Süddeutsche Zeitung napsal, že se z Pegidy stalo krajně pravicové hnutí. „Pegida se stala zásobníkem xenofobie a prodlouženou a doslova brutalizovanou rukou stran AfD (Alternativa pro Německo) a NPD (Národnědemokratická strana Německa),“ napsal vicekancléř. „Její představitelé dokonce zpochybňují základy demokracie, když používají hesla (nacistické strany) NSDAP z doby Výmarské republiky a označují naši zemi za 'demokracii starých stran', parlament za 'žvanírnu vlastizrádců' a média za 'prolhaný tisk',“ uvedl Gabriel.

Politici ale zároveň ocenili odpůrce Pegidy, kteří v pondělí vyšli do drážďanských ulic v podobném počtu jako příznivci hnutí.

Většina obyvatel Drážďan má podle průzkumu k žadatelům o azyl kladný vztah

Podle reprezentativního průzkumu drážďanské Technické univerzity má většina obyvatel saské metropole pro žadatele o azyl pochopení a má vůči nim kladný postoj. Zhruba 41 procent dotázaných podporuje otevřený přístup vůči migrantům. Každý pátý respondent ale žadatele o azyl jasně odmítá a 39 procent nebylo rozhodnuto, zda s přistěhovalci spíše sympatizují, nebo naopak.