Zraněná starostka Kolína se zotavuje. O volebním úspěchu už ví

Pobodaná německá politička Henriette Rekerová se uzdravuje a již vnímá. Zatím ale ještě nemůže mluvit. Také se už dověděla, že byla v neděli - den po napadení útočníkem - zvolena starostkou Kolína nad Rýnem.

Rekerová byla pobodána den před volbou starosty Kolína nad Rýnem
Zdroj: ČTK/AP Autor: Oliver Berg

Rekerovou coby kandidátku na starostku čtvrtého největšího německého města v sobotu pobodal 44letý útočník, který se netají svými xenofobními postoji a nesouhlasem s německou uprchlickou politikou.

Rekerová, která kandidovala jako nezávislá s podporou mimo jiné Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, při útoku utrpěla vážná poranění na krku. Den na to byla suverénně zvolena starostkou, ale v té době byla udržována v umělém spánku a o svém úspěchu se dověděla později.

Průběh léčebného procesu hodnotí její ošetřující lékaři a rodina navzdory jejímu těžkému zranění jako „potěšitelný“ a pozitivní, sdělilo dnes město. Dosavadní šéfka referátu sociálních věcí a integrace na městském úřadě se prý už mezitím také dověděla, že byla zvolena starostkou.

„Dobře vnímá, ale nemůže hovořit. Ví ale, co se kolem ní děje,“ řekl dnes mluvčí kolínské radnice Gregor Timmer.

Osmapadesátiletá Rekerová se zotavuje na kolínské univerzitní klinice, kde byla po útoku operována. Nyní prý potřebuje klid a šetrné zacházení, aby její uzdravování nerušeně pokračovalo, uvedlo město v prohlášení.