Státní zástupce chce konec procesu s Le Penovou - kvůli svobodě slova

Šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová by mohla být zproštěna obvinění. Soudu v Lyonu to navrhuje prokurátor v případě údajného podněcování k diskriminaci a nenávisti. Doporučení státního zástupce ale není pro soud závazné. Kauza souvisí s pět let starým prohlášením Le Penové, kdy modlení muslimů v ulicích francouzských měst přirovnala k nacistické okupaci.

Marine Le Penová v obležení novinářů
Zdroj: ČTK/AP

Její výroky mohou být považovány za „šokující“, ale „patří ke svobodě slova“, řekl podle agentury Reuters prokurátor Bernard Reynaud, když soud seznamoval se svým postojem k obžalobě.

Podle agentury AP se rozsudek očekává 15. prosince. Le Penové hrozí až rok vězení a pokuta až 45 tisíc eur (1,2 milionu Kč). Politička ujišťuje, že neměla na mysli okupaci nacistů za druhé světové války, jak tvrdí obžaloba. Tehdejší německá okupace se ve Francii označuje slovem okupace s velkým O. Podle komentářů proces bez ohledu na verdikt posílí rostoucí popularitu představitelky francouzské krajní pravice.

Sporným výrokem na shromáždění v Lyonu v roce 2010 Le Penová reagovala na skutečnost, že muslimové se modlí přímo na ulicích, když jsou místní mešity plné nebo daleko. To podle médií zpravidla vyvolává zmatek v ulicích a nevoli a protesty obyvatel, například některých čtvrtí v Paříži.

Ve Francii v posledních letech v důsledku islámského násilí v zemi i jinde ve světě sílí protiislámské nálady. Tyto postoje v poslední době umocňují obavy z působení radikálního Islámského státu v Sýrii a Iráku a příchodu velkého počtu běženců z muslimských zemí. Také úřady stále více zpřísňují postihy proti všem projevům islámského radikalismu.

Podporovatelé šéfky Národní fronty
Zdroj: ČTK/AP

V zemi, kde žije na 65 milionů obyvatel hlásících se v naprosté většině ke katolické církvi, je přes šest milionů muslimů.