Plány na další plot tentokrát rýsuje Lotyšsko při hranicích s Ruskem

Hraniční plot jako krajní řešení přívalu uprchlíků zvažuje stále více států. Nejnověji se myšlenkou vystavět fyzickou bariéru zabývá Lotyšsko, a to na vybraných úsecích společného pomezí s Ruskem. Lotyšsko využívají pašeráci jako tranzitní zemi na tzv. severní trase.

Plot, vybavený vyspělými senzory, by měl v několika úsecích zabezpečit celkem 90 kilometrů lotyšsko-ruského pomezí, upřesnila mluvčí. Jeho vybudování je součástí projektu zaměřeného na posílení a lepší vytyčení hranic Lotyšska s východním sousedem. Projekt by měl být realizován během čtyř let nákladem 20 milionů eur (přes 541 milionů korun).

Do této bývalé sovětské pobaltské republiky, která je od roku 2004 členem NATO a Evropské unie, podle AP letos z Ruska ilegálně proniklo kolem 300 migrantů pocházejících většinou z Vietnamu, ale i z Iráku a Sýrie. To je více než dvojnásobek počtu běženců, kteří do této malé země se dvěma miliony obyvatel přišli za celý loňský rok.

Stavbu plotu Riga plánovala již dlouho před nynější migrační krizí v Evropě. Nyní se však projekt stal prioritou kvůli obavám z toho, že pašeráci lidí využijí Lotyšsko jako tranzitní zemi.

Které státy již vystavěly plot či zvažují jeho stavbu: