Rusko obvinilo Francii ze vzdušného incidentu. Nakonec šlo o švýcarský stroj

Moskva obvinila Francii, že se její bojový letoun ráno nebezpečně přiblížil k letadlu s ruskou parlamentní delegací na cestě do Ženevy. Paříž ale uvedla, že nešlo o francouzský, nýbrž švýcarský stroj. Na palubě ruského letadla cestoval i předseda dolní komory Sergej Naryškin. Od loňského března je na sankčním seznamu lidí, kteří nemůžou vstoupit na území EU.

Ruská delegace po příletu do Ženevy
Zdroj: ČTK/TASS

Ruské ministerstvo zahraničí nejprve odpoledne vydalo zprávu hovořící o tom, že si předvolalo francouzského velvyslance Jeana-Maurice Riperta „k objasnění nebezpečného přiblížení letounu francouzských vzdušných sil“. Podobné akce Paříže podle Moskvy „podrývají možnost využití Francie jako místa konání mnohostranných schůzek a jednání“.

Následně ale francouzské ministerstvo obrany popřelo, že by nějaký francouzský armádní letoun byl do podobného incidentu zapleten. Později to potvrdilo ministerstvo zahraničí v Paříži. „Byl to švýcarský letoun F-18, nejednalo se o francouzský vojenský stroj,“ uvedlo v prohlášení.

Večer se nakonec k manévru svého vojenského letounu přihlásilo Švýcarsko. „Byla to běžná kontrola (ze strany) švýcarských vzdušných sil. Šlo o (stroj) F/A-18. Byla to kontrola zblízka s vizuálním kontaktem s pilotem a se zaznamenáním registrace. Bylo zjištěno, že je vše v pořádku. Jde o ověřování, o rutinní kontrolu,“ řekl podle AFP mluvčí ministerstva obrany Petera Mindera. Dodal, že kontrola se odehrála ve švýcarském vzdušném prostoru nad městem Bienne.

Paříž se proti svému obvinění a proti předvolání velvyslance ohradila a vyjádřila nad postupem Ruska politování. Moskva se pak večer Francii diplomatickou cestou omluvila a obrátila se s žádostí o vysvětlení na Bern.

  • Ženevské letiště se nachází blízko švýcarských hranic s Francií, což mohla být příčina mýlky v tom, v jakém vzdušném prostoru se letoun v okamžiku incidentu nacházel.

/*json*/{"map":{"lat":46.245186344504425,"lng":6.110288482665975,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":46.2379211818447,"lng":6.113376617431641,"type":"2","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/