Kanada volí parlament: Vystřídají konzervativce po 10 letech liberálové?

Kanaďané volí novou vládu. Konzervativní stranu premiéra Stephena Harpera by po necelých deseti letech mohli vystřídat opoziční liberálové. Průzkumy jim předpovídají až osmiprocentní náskok, třetí pozici pak drží Noví demokraté. Voliči poprvé vybírají 338 členů Poslanecké sněmovny, při posledních volbách v roce 2011 měla tato parlamentní komora o třicet křesel méně.

Justin Trudeau
Zdroj: Reuters Autor: Chris Wattie

Harper se uchází o čtvrtý mandát. Předvolební průzkumy však ukazují, že hlasování možná s výrazným náskokem vyhrají liberálové, které vede Justin Trudeau, syn legendárního dlouholetého premiéra Pierra Trudeaua. Volby provází nejistota finančních trhů, neboť není jasné, zda v zemi bude moci vzniknout většinová vláda.

„Máme šanci nastolit v Kanadě skutečnou změnu a skoncovat s Harperovou dekádou,“ prohlásil ještě před začátkem hlasování Trudeau. Ten podle komentátorů vedl optimistickou kampaň na rozdíl od Harpera, který využíval strach voličů ze zahalování muslimů.

Video Konzervativní stranu premiéra Stephena Harpera by po necelých deseti letech mohli vystřídat opoziční liberálové
video

Konzervativce by po necelých deseti letech mohli v Kanadě vystřídat opoziční liberálové

Předvolební průzkumy ukazují, že by Liberální strana mohla získat i přes 39 procent hlasů, zatímco Konzervativní straně sondáže předpovídají 30,5 procenta hlasů. Nová demokratická strana, která je dosud druhou nejsilnější stranou v parlamentu, skončí zřejmě třetí s 19,7 procenta hlasů.

I přes očekávané jasné vítězství liberálů se zdá, že strana nebude schopná vytvořit většinovou vládu, takže se bude muset opírat o demokraty. Analytici upozorňují, že stabilita takovéhoto kabinetu by byla značně slabá, neboť podpora nebude bezvýhradná a bude záležet na každém schvalovaném zákonu zvlášť.

Pokud by ve volbách navzdory průzkumům zvítězili konzervativci, kteří by ale v parlamentu nezískali většinu, znamenalo by to s největší pravděpodobností vypsání předčasných voleb. Liberálové i středoleví demokraté již avizovali, že Harperův případný menšinový kabinet nepodpoří. Harper během kampaně prohlásil, že pokud jeho strana nevyhraje, z jejího vedení odstoupí.