Tajfun Koppu na Filipínách sice slábne, ale nehýbe se

Tajfun Koppu, který od neděle sužuje sever Filipín a vyžádal si už nejméně 16 mrtvých, by měl během následujících hodin zeslábnout na tropickou bouři. Problém ale představuje jeho pomalý postup – nad filipínským územím se má zdržet až do středy.

Přívalové deště způsobily na mnoha místech rozsáhlé záplavy. Na pomoc byla nasazena armáda. Z nízko položených regionů a z oblastí, kde hrozí sesuvy půdy, bylo evakuováno asi 20 tisíc lidí. Počet obětí zřejmě dále vzroste, protože některé obce byly kvůli povodním a sesuvům odříznuty od světa a nejsou z nich zprávy.

Vichr porážel v neděli stromy i sloupy elektrického vedení a mnoho okresů postiženého ostrova Luzon je bez proudu. Školy a vládní úřady zůstaly v řadě oblastí v centrální a severní části ostrova zavřené. Tato opatření byla přijata i v metropoli Manile, přestože tajfun hlavní město ušetřil velkých škod.

Meteorologové uvedli, že tajfun během neděle zeslábl z kategorie 4 na kategorii 1 a během pondělka se má změnit v tropickou bouři. Vichr původně dosahoval 210 kilometrů v hodině, po zmírnění vane v poryvech rychlostí 150 kilometrů za hodinu.

Tajfun postupuje přes filipínské území pouze rychlostí pět kilometrů za hodinu a až ve středu by měl Filipíny opustit a vydat se dále k Tchaj-wanu. Odborníci nezvyklou pomalost bouře vysvětlují tím, že za Koppu se na východě vytvořil další systém Champi. Jejich vzájemným působením a také kvůli mase horkého vzduchu se nad Tchaj-wanem vytvořil hřeben vysokého tlaku a ten drží Koppu nad Filipínami a nepouští ho nad Jihočínské moře.

Video Tajfun Koppu na Filipínách si podle posledních informací vyžádal už 16 obětí
video

Tajfun Koppu na Filipínách si vyžádal už na dvě desítky obětí

Tajfun Koppu na Filipínách si vyžádal už na dvě desítky obětí

Tajfun Koppu opustí Filipíny až ve středu

Filipíny tvořené 1700 ostrovy ročně zasáhne v průměru dvacet silných bouří. Koppu je 12. bouře, která k filipínským ostrovům letos dorazila. V roce 2013 zasáhl střední Filipíny ničivý tajfun Haiyan, který usmrtil více než 6300 lidí.

/*json*/{"map":{"lat":20.60423789750681,"lng":118.83198605625,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":17.22475820662464,"lng":121.3330078125,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/