Atentátník z Beerševy byl izraelský Arab bez záznamu v rejstříku

Za nedělní střelbou na autobusovém nádraží v Beerševě v jižním Izraeli stál jedenadvacetiletý Arab s izraelským občanstvím. Pocházel z beduínské vesnice Chura v jižním Izraeli, neměl dosud záznam v trestním rejstříku. Policie zadržela jednoho z jeho příbuzných kvůli podezření, že mu pomáhal.

Video Události
video

Spory o Chrámovou horu a jejich krvavé následky

Útočník v neděli přišel na autobusové nádraží se střelnou zbraní a nožem. Další zbraň sebral izraelskému vojákovi, kterého pobodal. Voják pak svým zraněním v nemocnici podlehl. Atentátník postřelil dalších deset lidí, než jej příslušníci bezpečnostních složek zabili. Při operaci omylem postřelili 26letého migranta z Eritreje, kterého si spletli s útočníkem. Také on následkům svých zranění podlehl.

Atentát na autobusovém nádraží v Beerševě
Zdroj: Reuters
Autor: Dudu Grunshpan

V souvislosti se smrtí Eritrejce pátrá izraelská policie po civilistech, kteří na zraněného muže ležícího na zemi hodili židli a kopali ho do hlavy. Jak uvedla policie ve svém prohlášení, speciální jednotka se snaží najít útočníky, kteří „brutálně zbili cizince, který byl již přemožen, ležel na zemi a nepředstavoval žádné nebezpečí.“ Policisté tento incident považují za velmi vážný a „nedovolí civilistům, aby brali zákon do vlastních rukou.“ Podle lékařů muž zemřel na následky střelných zranění i zranění, která mu byla následně způsobena přihlížejícími. „Je to hrozné. Ukazuje to, v jak hrozné situaci se nacházíme,“ komentovala smrt Eritrejce  izraelská diplomacie. „Jen kvůli barvě pleti,“ zněl titulek v deníku Jediot Achronot. 

/*json*/{"map":{"lat":31.24296930164678,"lng":34.79695927116392,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":31.24311809618,"lng":34.796544313430786,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Izrael zažívá od počátku října vlnu útoků na Židy ze strany zejména mladých Palestinců, zemřelo při nich dosud devět Izraelců. Během nové vlny násilí zahynulo také 42 Palestinců, včetně útočníků. Útoky začaly poté, co znovu propukly spory o jeruzalémskou Chrámovou horu. Mezi Palestinci se rozšířily pověsti, že Izrael chce místo významné pro islám i judaismus převzít pod kontrolu, což izraelská vláda důrazně popírá.

Ke zklidnění situace mají přispět schůzky amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Kerry potvrdil, že s Netanjahuem se sejde v Německu, kde bude premiér ve středu. S Abbásem se má sejít na Blízkém východě.

Podle Kerryho je nyní nejdůležitější, aby izraelští a palestinští vůdci objasnili, jaký je status Chrámové hory, a dohodli se na krocích, které povedou k uklidnění současné situace. Zopakoval, že Izrael má právo chránit své občany před násilnými útoky. 

Netanjahu o víkendu odmítl francouzský návrh nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN, v němž se počítá s rozmístěním mezinárodních pozorovatelů na Chrámové hoře, což by mělo pomoci zklidnit napětí kolem tohoto místa. Netanjahu řekl, že Izrael závazky na Chrámové hoře dodržuje a nemůže být považován za příčinu problémů. Ani podle Kerryho není mezinárodní přítomnost na svatých místech potřeba. „Neuvažujeme o žádné změně, ani Izrael o ničem neuvažuje,“ řekl Kerry.

Video Události komentáře
video

Kalhousová: Izrael odmítá jakoukoliv změnu poměrů na Chrámové hoře