Rusko uvažuje o základnách v Sýrii, povolat prý může i Černomořskou flotilu

Ruská armáda nevylučuje, že v Sýrii vybuduje námořní, leteckou a pozemní základnu, k útokům prý může použít i Černomořskou flotilu. Prezident Putin na summitu postsovětských zemí v Kazachstánu označil ruské letecké údery v Sýrii za „působivý úspěch“, prezidenti se na jednání shodli na koordinovaném postupu při řešení krizových situací na vnějších hranicích Společenství nezávislých států (SNS).

Ruské nálety v Sýrii
Zdroj: ČTK/Newzulu Autor: ALAA ABDULRAHMAN

Generálplukovník Kartapolov, který je šéfem operační správy ruského generálního štábu, dnes v rozhovoru s moskevským deníkem řekl, že vybudování nové vojenské základny v Sýrii není vyloučeno. „Nevylučujeme vytvoření jedné vojenské základny, která bude mít několik částí - námořní, leteckou a pozemní,“ konstatoval ruský generál.

Na dotaz, zda mohou být proti útokům na cíle v Sýrii nasazena i plavidla ruské Černomořské flotily, odpověděl: „Nepochybně.“ Do bojů podle něj mohou zasáhnout lodě operující ve Středozemním moři. Naopak nasazení pozemních sil vyloučil.

Černomořská námořní flotila
Zdroj: ČTK/Lehtikuva
Autor: Jussi Nukari

Rusko má už řadu let námořní základnu v syrském přístavním městě Tartús, která je jediným opěrným bodem ruského námořnictva ve Středomoří. Základna ale rozsahem není velká a podle ruských médií slouží hlavně k účelům servisu a logistiky. K útokům proti povstalcům startují ruské bitevníky z letiště Hmímím u syrské Latákíje.

„V roce 2013 Vladimir Putin ohlásil návrat ruské válečné flotily do Středozemí. Podle posledních informací syrské agentury SANA je prohlubován přístav Tartús, aby tam ruské námořnictvo mohlo kotvit křižníky a další vojenská plavidla.“

David Šťáhlavský

redaktor Českého rozhlasu Plus

Na cíle v Sýrii v současné době útočí zhruba 50 ruských bojových letounů. Čtyři raketové křižníky operující na jihozápadě Kaspického moře odpalují proti údajným základnám organizace Islámský stát (IS) v Sýrii rakety s plochou dráhou letu, které k letům na cíl využívají nízké letové koridory nad Íránem a Irákem.

Video Šťáhlavský: Už car Petr Veliký chtěl teplé moře
video

Šťáhlavský: Už car Petr Veliký chtěl teplé moře

Putin: V Sýrii mířímě výhradně na teroristy

Vladimir Putin zpravil na summitu SNS své partnery o ruských úderech na údajné teroristické základny v Sýrii. Prohlásil, že ruští vojáci útočí na cíle předem schválené syrským vedením. Rusko prý usiluje o „vytvoření co nejširší koalice pro boj s extremisty a teroristy,“ uvedl ruský prezident. Dále zdůraznil, že ruské útoky v Sýrii mají „pevný rámec“ a míří prý výhradně na teroristické cíle.

Putin se ve svém projevu věnoval také situaci v Afghánistánu, kterou označil za „téměř kritickou“. Vyzval své partnery, aby byli připraveni na společný postup při odvracení případných útoků. Summit se usnesl na vytvoření skupiny, složené ze zástupců pohraniční stráže a „jiných úřadů“, která má případné potíže na hranicích řešit. Schválen byl rovněž program spolupráce při ochraně vnějších hranic SNS do roku 2020.