Bulharští pohraničníci zastřelili běžence z Afghánistánu

Bulharská pohraniční policie zastřelila na pomezí s Tureckem běžence, který v asi 50členné skupině nelegálně překročil hranice. Mladého muže údajně omylem zasáhl varovný výstřel. Incident se promítl do nočního summitu Evropské unie, který o uprchlické krizi jednal. Bulharský premiér Bojko Borisov z vrcholné schůzky předčasně odjel.

Georgi Kostov z ministerstva vnitra řekl, že hlídka ve čtvrtek večer kolem 22:00 zastavila na hranici 54 uprchlíků, kteří mířili do města Sredec u turecké hranice. Do Bulharska vstoupili nelegálně. Uprchlíci o sobě tvrdili, že jsou Afghánci, ale nemohli to dokázat doklady.

Běženci nebyli ozbrojeni

Byli to muži ve věku od 20 do 30 let a všichni byli v dobrém zdravotním stavu. Incident se stal v místě, kde často operují pašeráci lidí. Pohraničníci se běžence pokoušeli zastavit, byla však velmi špatná viditelnost a situace se stala nepřehlednou.

„Neuposlechli výzvu, aby se zastavili. Nebyli ozbrojeni, ale kladli odpor. Jeden policista vypálil varovné výstřely, jednoho z uprchlíků zranila odražená kulka a muž později zemřel na cestě do nemocnice,“ popsal situaci Georgi Kostov.

Video Studio 6
video

David Miřejovský: Střelce už vyšetřuje prokuratura

“Střelce už vyšetřuje prokuratura. Zbytek té skupiny, která hranici ilegálně přecházela, muži zákona zadrželi. Některá bulharská média oznámila, že mezi zadrženými je i bulharský převaděč, který se snažil Afghánce provést velmi těžkým hraničním terénem,“ informuje zpravodaj České televize David Miřejovský. Všichni zadržení běženci budou z Bulharska vyhoštěni, protože hranice země přešli ilegálně.

První podobný incident

Jde o první podobný incident za poslední roky. Bulharsko, které není členem schengenského prostoru, na jižní hranici poslalo pohraniční policii a instalovalo na ní kamery a senzory, které registrují pohyb. Na hranici dlouhé 160 kilometrů staví plot.

Boris Češirkov z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky incident označil za politováníhodný a vyzval Bulharsko, aby jej řádně vyšetřilo. „Ploty, zátarasy a policejní síly nevyřeší problém těch zoufalých lidí,“ uvedl Češirkov. Potvrdil, že na hranici EU je to první případ, kdy bezpečností síly zastřelily uprchlíka.

Předseda unijních schůzek Donald Tusk k incidentu řekl, že je to další argument, který vypovídá o důležitosti nočního jednání představitelů zemí EU o uprchlické krizi. Summit uvítal společný akční plán mezi Bruselem a Ankarou, který v minulých dnech s Ankarou vyjednala Evropská komise. Plán by měl pomoci Evropě zvládnout masivní migrační krizi, kdy právě přes Turecko míří do EU největší počty převážně syrských uprchlíků.