Zabití krále zvířat Cecila bude soud řešit až 20. října

Zastřelení nejznámějšího lva v Zimbabwe vyvolalo poprask a debatu o tom, jak velkou roli hraje lov pro ekonomiku některých afrických zemí. Třináctiletý lev Cecil je už skoro tři měsíce po smrti, jeho příběh ale žije dál. Svého lovce dostal pod palbu ochránců zvířat a vůdce výpravy Thea Bronkhorsta před soud. Bronkhorst ale trvá na své nevině.

Video Horizont ČT24
video

Je 1,2 milionu korun za zabití lva moc, nebo málo?

Zubař z Minnesoty Walter Palmer zabil zvíře začátkem července. K činu se doznal, Zimbabwe jej ale neobviní – měl pro lov vyřízená veškerá důležitá povolení. Vůdce výpravy  Bronkhorst se naopak před novináři schovává za černými brýlemi a stále opakuje, že nic špatného neudělal. Obžaloba tvrdí, že jeho vinou zemřel nesprávný, zdravý lev. Cecila navíc prý pomocí návnady vylákal z národního parku, aby se mohl stát legální kořistí.

„Pořád věřím v udržitelné využívání divoké zvěře a věřím, že vítězem musí být nakonec divočina,“ říká zimbabwský lovec Bronkhorst. Ta podle něj může zvítězit díky drahým licencím na odstřel starých a nemocných zvířat.

Bronkhorst se cítí nevinen a požádal o anulování obvinění už před svým procesem. Zimbabwský soud ve městě Hwange, kde měl proces tento čtvrtek začít, odložil ale zahájení na 20. října, aby měl čas žádost obviněného posoudit. Bronkhorst podle žaloby věděl, že Cecil nosí známku vědecky zkoumaného zvířete. Případ jej už připravil o licenci lovce a prý poškodil celou jeho rodinu.

Theo Bronkhorst
Zdroj: Reuters
Autor: Philimon Bulawayo

Že ohledně Cecila možná nebylo všechno v pořádku, říkají i někteří profesionální lovci. Podle české lovkyně Michaely Fialové šlo víceméně o pytláctví. „Odlov zvířete, které je uprostřed svého života a má mláďata – speciálně u lvů je to pak velký problém – nebyl namístě,“ soudí Fialová.

Peníze z lovu jsou tak podle kritiků pro Zimbabwe důležitější než ochrana přírody. Jenom loni této chudé zemi zahraniční turisté vystříleli 45 milionů dolarů – kritici ale tvrdí, že vláda je krátkozraká. „Všichni se teď zajímají o těch 55 tisíc dolarů (1,2 milionu korun), které údajně Palmer zaplatil za zastřelení Cecila. Ekonomové a jiní se ale snaží zjistit, kolik takový lev přinese turistice díky fotografování, a je to nejspíš milion dolarů,“ argumentuje ochránce přírody Brent Stapelkamp.

Pokud vůdce výpravy odejde od soudu bez trestu, zůstane Cecilova smrt bez viníka. Zimbabwská vláda, která ještě během léta žádala Spojené státy, aby Palmera vydaly k trestnímu stíhání, teď definitivně rozhodla, že zubaře neobviní. Palmer se tak do země může vrátit, lovit ale může už jen beze zbraní.

/*json*/{"map":{"lat":-17.07031711621139,"lng":25.754528137499946,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":-18.609807415471863,"lng":26.5704345703125,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/