Ani válka, ani mír: Zpravodaj ČT natáčel na ukrajinské frontové linii

Konflikt na východě Ukrajiny má před sebou druhou zimu. Plnění minských dohod jde ztuha a mír je zatím v nedohlednu. Přestože klid zbraní trvá zatím nejdéle ze všech příměří, obě strany se obviňují z jeho narušování a provokací. Zpravodaj ČT Miroslav Karas natáčel mezi separatisty přímo na frontové linii – u vesnice Pisky nedaleko doněckého letiště, kde válka zuřila naplno.

Video Události
video

Zpravodaj ČT natáčel přímo na ukrajinské frontové linii

Pisky jsou pod kontrolou vládních jednotek, jednotka povstalců má stanoviště na okraji lesa necelý kilometr odtud. Jde o jedno z míst, na němž se válka podepsala nejvíce. Separatisté tu v polních podmínkách žijí více než rok. Každý příslušník jednotky má za sebou těžké boje: Ať už o doněcké mezinárodní letiště, nebo Debalceve.

„Všichni jsou místní lidé. Jsou tu prakticky od začátku – od dubna května loňského roku,“ přibližuje velitel jednotky, který si říká Jevgenij. Některým se podaří jednou za měsíc navštívit na víkend rodinu. Jsou unavení a chtějí domů, je jim ale jasné, že stanoviště opustit nemohou – vrátily by se sem vládní jednotky.

/*json*/{"map":{"lat":48.06521791492882,"lng":37.67334037981733,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Na východě Ukrajiny se nyní vládní vojska i separatisté připravují na stažení zbylé těžké techniky z frontové linie. Začít má v nejbližších dnech. Plní tak další bod minských mírových dohod. Obě strany se ale zároveň vzájemně obviňují z porušování příměří – příslušníci jednotky tvrdí, že je vládní jednotky ostřelují po setmění. V oblasti nyní není válka, ale ani mír. Zamrzlý konflikt se může ve válečný proměnit kdykoliv.