Obama nechá vojáky v Afghánistánu i po roce 2016

Americký prezident Barack Obama potvrdil, že  se rozhodl i po celý příští rok ponechat v Afghánistánu většinu přítomných amerických vojáků. Zůstane tam celkem 9800 příslušníků armády.  Kábul prý tento krok vítá.

Video Horizont ČT24
video

Kompletní stažení vojáků se opět odkládá

Na základě nového plánu začne snižování počtu amerických vojáků v Afghánistánu až v roce 2017. V tomto roce má jejich počet klesnout na 5500, přičemž rozmístěni budou na čtyřech základnách - v Kábulu, Bagrámu, Dželálábádu a v Kandaháru.

Závazky USA vůči afghánskému lidu trvají. Afghánské síly stále nejsou tak silné, jak by měly být, zdůraznil Obama, jenž odmítl připustit, aby se z Afghánistánu stalo "hnízdo teroristů". Připomněl, že islamistické hnutí Taliban v poslední době zaznamenalo zisky a je stále schopno provádět teroristické útoky ve městech, jako je Kábul.

Prezident upřesnil, že američtí vojáci budou nadále cvičit afghánské síly a bojovat proti zbytkům teroristické sítě Al-Káida. O pokračování americké pomoci prý USA požádal Afghánistán.

Afghánské bezpečnostní síly
Zdroj: Reuters
Autor: Omar Sobhani

Mezinárodní jednotky oficiálně ukončily bojové operace v Afghánistánu loni, kdy odpovědnost za bezpečnost v zemi plně převzaly afghánská armáda a policie. Americké síly, stejně jako další vojáci NATO, pokračují v jejich výcviku a v poradenství.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se ale v posledních měsících dále zhoršila. Islamistické hnutí Taliban, které již dříve ovládalo rozsáhlá území na afghánském venkově, si nyní troufá útočit i na velká města. Koncem září bojovníci na několik dní obsadili třistatisícové město Kunduz. Nyní jsou prý před branami města Ghazní na jihovýchodě Afghánistánu.