První padlý voják od příměří v Donbasu, hlásí ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda ohlásila prvního padlého vojáka po vyhlášení nového příměří v Donbasu platného od počátku září. Podle sdělení ministerstva obrany příslušník ukrajinské armády zahynul v noci na středu při granátometném útoku povstalců u frontové obce Avdijivka v Doněcké oblasti.

Příměří v Donbasu
Zdroj: ČTK/EAST NEWS

Ukrajinská armáda sice zaznamenala několik mrtvých i během září, šlo ale buď o nehody nebo exploze nášlapných min. Během října pak byl až do středeční noci na donbaské frontě prakticky úplný klid.

Podle mluvčího protipovstalecké operace Andrije Lysenka při útoku separatistů na armádní pozice u Avdijivky jeden voják zahynul a tři další byli zraněni. Zda armáda na akci povstalců reagovala, mluvčí neuvedl. Povstalecké zdroje se o nočních bojových operacích nezmiňují.

Video karas
video

Zpravodaj ČT: Obě strany se obviňují z provokací

Život se na východě Ukrajiny vrací do normálu

Příměří, už třetí od začátku proruského povstání loni v dubnu, zatím podle evropských pozorovatelů obě znepřátelené strany v podstatě dodržují. Z fronty v Doněcké a Luhanské oblasti postupně armáda i separatisté stahují těžkou výzbroj.

Obavy, že boje budou obnoveny, sdílí v Doněcku téměř všichni. Přesto je město jiné než před měsícem. Je zde více aut i lidí, obchody jsou znovu otevřené. Platí se už ale jinou měnou – ukrajinskou hřivnu vystřídal ruský rubl.