Vítězná fotografie juniorské kategorie Wildlife Photographer of the Year

Z Čech norskou divočinou až k prestižnímu fotografickému ocenění

V juniorské kategorii soutěže fotografů divoké přírody Wildlife Photographer of the Year zvítězil Čech. Snímek bojujících jespáků pořídil čtrnáctiletý Ondřej Pelánek na severu Norska. „Takovou scénu se snažilo zachytit mnoho dospělých fotografů,“ uvedla porotkyně Kathy Moran s tím, že věk autora ale dává již tak výborné fotografii nový rozměr.

Ondřej Palánek do soutěže poslal snímek bojujících ptáků, který pořídil na poloostrově Varanger na severu Norska. „Byl jsem tak vzrušený, že jsem nemohl spát,“ vysvětlil mladý fotograf. Právě proto po půlnoci, v Norsku byl v té době polární den a tudíž světlo, vylezl ze stanu, kde spal spolu se svým otcem, a scénu se mu podařilo zachytit náhodou.

Nejlepším fotografem přírody mezi dospělými se stal Kanaďan Don Gutoski, který zachytil smrtelný souboj dvou lišek v Národním parku Wapusk v Manitobě. Porotu zaujala kromě kvality fotky i zpráva, kterou vysílá o změně klimatu. K setkání lišky obecné a lišky polární totiž dříve vůbec nedocházelo. Symbolické je podle poroty i to, že v souboji zvítězila liška, která normálně žije v teplejších oblastech. „Je to nejlepší snímek v mém životě, ta symetrie hlav, těl a ocasů, i výraz ve tváři,“ zhodnotil Gutoski.

Prestižní soutěž Wildlife Photographer of the Year pořádá londýnské Přírodopisné muzeum (Natural History Museum) už přes 50 let. Letos své fotografie do soutěže přihlásili fotografové ze 100 zemí světa. Celkem se v soutěži sešlo 42 tisíc fotek, mezi nimiž porota vybrala vítěze v 18 kategoriích.