Počet obětí tragédie v Mekce téměř po měsíci stále roste

Počet obětí neštěstí, které se stalo při zářijové pouti do Mekky, se zvýšil na 1663 mrtvých. Oznámila to agentura AFP. Poslední oficiální zpráva Saúdské Arábie z konce září přitom hovořila o 769 obětech. Stovky poutníků zahynuly při tlačenici v davu, když směřovali k rituálu symbolického kamenování satana.

Obcházení posvátného kamene Kaba
Zdroj: ČTK/AP

Agentura AFP, která si vede vlastní bilanci, uvádí, že mezi oběťmi je 464 Íránců, 177 Egypťanů, 145 Nigerijců, 127 Indonésanů a 101 Indů. Ostatní země mají méně než sto mrtvých a ze západních je mezi nimi jenom Nizozemsko, které má jednu oběť. Ostatní jsou hlavně z Asie a Afriky.

Od minulého pátku počet obětí na základě bilance AFP vystoupal o více než 200. Podle indických a indonéských diplomatů by konečné číslo mohlo přesáhnout i dva tisíce. Mnoho poutníků se totiž stále pohřešuje a v nemocnicích a márnicích v království údajně leží stále neidentifikovaní lidé. Rijád neobnovuje ani údaje o postižených zemích. Letošní pouť se zapsala mezi nejtragičtější v historii Mekky.

K tragédii došlo 24. září v údolí Míná. Pouti se účastnily asi dva miliony muslimů. Saúdskoarabské ministerstvo vnitra přiblížilo, že tlačenice zřejmě vznikla kvůli střetu dvou protijdoucích proudů poutníků na křižovatce. Podíl na tragédii mohla mít prý i únava poutníků z vysokých teplot. Mluvčí ministerstva zároveň odmítl, že by vinu nesly místní úřady.