Vira Savčenková měla svědčit pro svou sestru, nesmí ale do Ruska

Obhájci ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové, kterou v Rusku soudí za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů na východní Ukrajině, oznámili, že sestře jejich klientky zakázala ruská tajná služba FSB vstup do Ruska až do září 2020. Vira Savčenková je přitom v sestřině procesu hlavní svědkyní obhajoby.

Vira Savčenková s právníkem Iljou Novikovem
Zdroj: ČTK/AP Autor: Efrem Lukatsky

Savčenková se o zákazu vstupu na ruské území dozvěděla až na hraničním přechodu. FSB, pod niž spadá i pohraniční stráž, se zatím zdržela jakýchkoliv vyjádření.

„Naděžda Savčenková je nyní zbavena práva na obhajobu, protože její sestra Vira byla ohlášena jako jediný svědek v procesu. Odvoláme se proto proti rozhodnutí FSB o zákazu vstupu Viry Savčenkové na ruské území,“ uvedl advokát Mark Fejgin. Odhadl, že FSB nejspíše zakázala svědkyni vstup do Ruska na základě paragrafu o ohrožení národní bezpečnosti.

„Po dlouhá léta nebyla Vira Savčenková žádnou hrozbou národní bezpečnosti, ale před podáním svědectví u soudu se jí stala,“ dodal další advokát Nikolaj Polozov.

Naděžda Savčenková před soudem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: STR

Ukrajinské ministerstvo zahraničí důrazně protestovalo proti tomu, že vstup do Ruska má zakázaný „jedna z klíčových svědkyň“ v případu, což Kyjev považuje za hrubé a demonstrativní porušení práv obou sester a „další nátlak na Naděždu Savčenkovou“.

Savčenková je obžalovaná z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Prý úmyslně loni v létě navedla minometnou palbu na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů, kteří byli na kontrolním stanovišti rebelů. Savčenková ale tvrdí, že byla do Ruska zavlečena a že ji separatisté zajali ještě před útokem na novináře.

Savčenková byla mezitím ve vlasti zvolena poslankyní za stranu expremiérky Julije Tymošenkové. Kyjev a Západ marně vyzývají Moskvu k osvobození Ukrajinky, které hrozí až 25 let vězení.