Střety v Izraeli kvůli Chrámové hoře mají další oběti

Napětí mezi Izraelci a Palestinci se dál vyhrocuje. Během úterý zemřeli nejméně tři lidé a mnoho dalších bylo zraněno při střelbě a útocích nožem. Nepokoje živí zejména protest Palestinců proti přítomnosti Izraelců na jeruzalémské Chrámové hoře. Od začátku října při podobných incidentech zemřelo pět Izraelců a při izraelských odvetných akcích nebo zásazích 26 Palestinců. Premiér Benjamin Netanjahu v parlamentu řekl, že Izrael použije veškeré dostupné prostředky, aby palestinské násilnosti zastavil.

Zdroj: izrael, napětí, palestina, nepokoje

Jde o jeden z nejkrvavějších dní násilí, které mezi Izraelci a Palestinci panuje od počátku října. Na jeho počátku byly spory o přístup na Chrámovou horu v Jeruzalémě, kde jsou posvátná místa islámu i židovství. Podle Reuters od té doby přišlo o život sedm Izraelců a 27 Palestinců.

Při jednom z dopoledních útoků dva Palestinci vyzbrojení puškou a noži zabili v městském autobuse dva lidi a několik dalších pobodali. Podle svědků se jeden z nich snažil zmocnit řízení a zabránit lidem dostat se ven. Jeden z útočníků byl při zásahu policie zabit. O několik minut později najel palestinský motorista autem k autobusové zastávce v centru města, pak vystoupil a začal nožem bodat do chodců. Jednoho zabil a další zranil

Dva útoky má za sebou dnes také město Raanana, které leží severně od Tel Avivu. Ráno tam Palestinec pobodal jednoho Izraelce a lidé, kteří byli poblíž, se na útočníka vrhli a drželi ho do příjezdu sanitek. "Začal do toho člověka bodat, několikrát jsem ho udeřil a kopl, až mu z ruky nůž vyletěl. Přál jsem si, abych měl pistoli, protože bych ho zastřelil," řekl jeden z obchodníků, který se účastnil občanského zásahu. K místu incidentu doběhl s ohromným slunečníkem, který používá u svého stánku. Při dalším útoku v tomtéž městě Palestinec pobodal čtyři lidi.

V severoizraelském městě Kirjat Ata se pak jeden Izraelec pokusil o odvetnou akci a vrhl se s nožem na jiného muže. Považoval ho za Araba, ale ukázalo se, to byl Žid. Oba se při incidentu zranili.

Zvýšenou vlnu násilí vyprovokoval útok, při němž Palestinci zastřelili 1. října na Západním břehu Jordánu v autě manželský pár před očima jeho čtyř dětí. Izrael pak posílil bezpečnostní opatření a bezpečnostní složky jsou v pohotovosti. Většina útočníků jsou mladí Palestinci nebo izraelští Arabové, kteří se nehlásí k žádné radikální organizaci. Útočí náhodně a policie ani armáda nedokáže incidentům zabránit.

Palestinci na dnešek vyhlásili na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy den hněvu. Majitelé stánků v Jeruzalémě tento týden konstatovali citelný úbytek zákazníků, protože lidé se údajně bojí nakupovat v ulicích a dávají přednost lépe zabezpečeným nákupním centrům.