Odvrátil syrský úder na Golanech - hrdina jomkipurské války je v Česku

V Česku vychází už druhé vydání knihy izraelského národního hrdiny Avigdora Kahalaniho. Tanky, které zachránily Izrael líčí klíčové momenty jomkipurské války v roce 1973. Právě Kahalani velel izraelskému praporu na Golanských výšinách, kde jeho lidé dokázali odrazit překvapivý útok a mnohonásobnou přesilu syrských jednotek. Penzionovaný generál přijel v těchto dnech knihu osobně představit do ČR.

Nenápadný pahorek, který svou nevelkou rozlohu vyrovnává nesmírným strategickým významem. Z jeho vrcholu je možné kontrolovat téměř polovinu území Izraele a třetinu území Sýrie – proto se o nadvládu nad místními vrchy od nepaměti bojovalo. Jak těžké je oblast o rozloze 1200 kilometrů čtverečních bránit, ví dobře generál Avigdor Kahalani.

V říjnu 1973 byl u jedné z klíčových bitev jomkipurské války. Jeho muži dokázali po nečekané ofenzivě Syřanů narychlo sestavit tankový pluk a vzdorovat mnohonásobné přesile. Během 4 dnů dokázal pluk na Golanech zlikvidovat 150 syrských tanků. Místu, kde se bitva odehrála, začali Arabové po válce říkat Údolí slz.

Izraelské síly tehdy porazily syrskou přesilu hlavně kvůli lepší taktice, lépe vycvičeným vojákům i osobní statečnosti. „Každá osoba naší země chápala, že to je otázka bytí nebo nebytí. My jsme chtěli přežít,“ vzpomíná generál, který za své zásluhy v jomkipurské válce získal několik medailí.

Video Události
video

Kahalani přijel do Česka debatovat i představit knihu

Izraelcům tehdy v mnohém pomohly také britské tanky Centurion. „Byly technicky schopny pálit do údolí, v nichž probíhaly boje, z okolních kopců, protože britský tank umožňoval sklopit hlaveň do velkého negativního úhlu,“ dodává historik Ivo Pejčoch.

Profil

Jomkipurská válka

… byla čtvrtá arabsko-izraelská válka, která vypukla 6. října 1973, když koalice Egypta a Sýrie za podpory dalších arabských zemí zahájila překvapivý útok na Izrael v oblasti Suezského průplavu a na Golanských výšinách.

Jelikož v té době probíhal svátek Jom kipur, zastihl útok izraelské vojáky nepřipravené, armáda se v prvních dnech ocitla v defenzívě a zaznamenala těžké ztráty.

Teprve po několika dnech, po dokončení mobilizace, se izraelským obranným silám podařilo na Golanských výšinách zastavit útok a zatlačit syrské jednotky zpět, stabilizovat frontu na Sinajském poloostrově, zastavit egyptský útok, ale i překročit Suezský průplav.

Kahalani po válce vystřídal armádní kariéru za politickou. V 90. letech zasedal jako poslanec v Knessetu a vystřídal několik stran. Působil také jako izraelský ministr vnitra.