Stavba plotu proti migrantům vrazila klín mezi Chorvaty a Maďary

Plot, který kvůli migrantům buduje Maďarsko podél hranic s Chorvatskem, je už z 99 procent hotový. Bariéra se ale negativně podepisuje na vztazích mezi Chorvaty a Maďary. Spory vygradovaly natolik, že maďarská vláda s chorvatskou odmítá jednat. Dokonce oznámila, že kontakty znovu naváže až s novým kabinetem, který vzejde z listopadových voleb.

Video Události
video

Události: Plot proti migrantům rozděluje Maďary a Chorvaty

Sousedi se ohledně plotu neshodnou. Chorvati se cítí poškození. Maďarská vláda zase vyčítá sousedům, že uprchlíky neregistrují a tíhu imigrace nechávají na ní.

Vzájemné rozbroje obou zemí už dopadly i na maďarskou menšinu v Chorvatsku. Etničtí Maďaři z Chorvatska dlouhodobě odcházejí kvůli vysoké nezaměstnanosti. Současné napjaté vztahy s majoritou vystěhovalectví ještě urychlují. V národnostně smíšených vesnicích kvůli tomu konflikty nejsou, lidé se ale přestali stýkat.

Hádky mezi nejvyššími politiky se teď promítají i do dřív bezproblémové spolupráce příhraničních obcí. „Momentálně neudržuji s kolegy z Chorvatska žádný kontakt. Máme několik přeshraničních projektů, ale v poslední době o nich nemluvíme ani se nestýkáme," podotkl starosta obce Beremend v Maďarsku Ferenc Theisz.

Maďarsko postavilo proti uprchlíkům plot na hranici se Srbskem
Zdroj: Reuters
Autor: Bernadett Szabo

Hlavní proud migrantů míří k Maďarům z Chorvatska, denně jde o tisíce

Přes maďarské území už letos prošlo více než 330 tisíc migrantů a další stále přicházejí. Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem a zpřísněním právních předpisů pro migranty prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. Tamní vláda, čelící obrovskému přívalu lidí, pak po vzoru Srbska nechala migranty pokračovat v cestě na západ Evropy přes Maďarsko. To vedlo ke zhoršení vztahů obou zemí.

Maďarské úřady uvádějí, že denně přijde do země kolem 6000 uprchlíků, prakticky všichni z Chorvatska. Od začátku roku požádalo v Maďarsku o udělení azylu přes 176 tisíc lidí, ale drtivá většina z nich pokračovala dál do Rakouska a Německa. Podle šéfa úřadu premiéra Jánose Lázára Maďarsko už vydalo z veřejných fondů na kroky spojené s migrační krizí 60 miliard forintů (5,2 miliardy korun).

Juncker varoval před stavbou „nových zdí“ 

Stavbu hraničních plotů zvažuje několik dalších evropských států. V Bavorsku nevyloučil budování plotů na hranicích tamní ministr financí Markus Söder. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v bavorském Pasově při debatě pořádané deníkem Passauer Neue Presse ale obnovování hranic uvnitř Evropy odmítl.

„Evropa měla dost dlouho zeď,“ řekl v rozhovoru Juncker. „Nepotřebujeme žádné nové zdi a už vůbec ne mezi členskými státy Evropské unie,“ zdůraznil. Uprchlická krize ale podle něj není zdaleka u konce, bude trvat ještě několik let, dodal.