Ruský zásah v Sýrii pokračuje. Pokud požádá Irák, rozšíří se i tam

Ruské letectvo v Sýrii bombardovalo podle syrské televize pozice radikálů z Islámského státu ve městě Palmýra v centrální části země a také v severní provincii Halab. Ruské ministerstvo obrany informace o útoku na Palmýru popřelo, oznámilo nicméně dalších zhruba 20 leteckých útoků na jiné cíle v Sýrii. Podle šéfky horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové by mohlo operace rozšířit i do Iráku, pokud o to Bagdád požádá. Severoatlantická aliance se snaží nálety s Ruskem koordinovat. Ostře ale kritizuje narušení vzdušného prostoru Turecka.

Video Rusko pokračuje v syrských náletech, útok na Palmýru ale popírá
video

Rusko pokračuje v syrských náletech, útok na Palmýru ale popírá

Při útocích ve starověké Palmýře, kde islamisté v neděli vyhodili do povětří 2000 let starý vítězný oblouk z římského období, bylo podle syrských zdrojů zničeno 20 obrněných vozidel, tři sklady zbraní a tři raketová odpalovací zařízení. V provincii Halab byly údery vedeny na města Al-Báb a Dajr Hafr.

Podle Syrské organizace pro lidská práva, která situaci monitoruje ze zahraničí, zahynulo při ruském bombardování Palmýry nejméně 15 radikálů. Čtyři z ruských úderů byly od pondělí vedeny na město Rakka, které je hlavní baštou Islámského státu na severovýchodě země.

Vítězný oblouk v Palmýře
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Travers Eric

Mluvčí ruského ministerstva obrany informace o útoku na Palmýru důrazně popřel a označil je za lži zahraničního tisku. „Je to absolutní lež, naše letectvo v Sýrii neútočí na obydlená místa, tím méně pak na lokality s architektonickými památkami,“ řekl armádní mluvčí Igor Konašenkov, který oznámil, že ruské letectvo dnes provedlo dvacet útoků na dvanáct objektů Islámského státu v Sýrii.

Cílem byly podle něj hlavně objekty týlového zajištění, velitelské posty a výcvikové základny Islámského státu. Do útoků se stejně jako v minulých dnech zapojily letouny Su-34, Su-24 a Su-25. Celkem nasadilo Rusko do leteckých operací v Sýrii na padesát bojových letounů a vrtulníků.

Podle předsedkyně horní komory ruského parlamentu Matvijenkové by Moskva mohla rozšířit své operace proti Islámskému státu do Iráku, pokud by ji o to Bagdád požádal.

 V útocích na radikály z Islámského státu pokračovala v pondělí také koalice v čele se Spojenými státy. Její letectvo uskutečnilo celkem 24 náletů v Sýrii a Iráku.

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii minulou středu. Západ ale stále pochybuje o tom, že cílem není vládní opozice, ale výhradně teroristé, jak Moskva tvrdí. Rusko by mohlo rozšířit své operace proti Islámskému státu i na Irák, pokud by obdrželo příslušnou žádost z Bagdádu. Nic takového prý ale dosud od irácké vlády Moskva neobdržela.

Rusko je otevřené komunikaci mezi vojenskými experty našich zemí. Pokud existují obavy, jsme připraveni je rozptýlit.

Maria Zacharovová

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí

Ruské operace v Sýrii znepokojují také Turecko, neboť ruská letadla podle Ankary narušila o minulém víkendu dvakrát turecký vzdušný prostor. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes varoval Moskvu, aby nezničila své přátelství s Ankarou, se „kterou spolupracuje v mnoha ohledech“. „Útok na Turecko znamená útok na NATO,“ řekl dnes Erdogan v Bruselu na společné tiskové konferenci s belgickým premiérem.

Další letecký incident na turecké hranici

Turecká armáda v úterý informovala o dalším leteckém incidentu na hranici. V pondělí údajně neidentifikovaný stroj MIG-29 ohrožoval osm tureckých stíhacích letadel, která hlídkovala na hranici se Sýrií. Letadlo údajně aktivovalo radar a vyhledávalo cíl, jako by se připravovalo na vypálení rakety. Tato situace trvala 4,5 minuty.

„V tuto chvíli si nemyslím, že by to přerostlo v nějaký globální konflikt, že by se tam (v Sýrii) střetly jednotky NATO, případně turecké s ruskými. Může dojít k ojedinělým incidentům, ale nepředpokládám, že by měly větší rozsah.“

František Šulc, bezpečnostní analytik

Ruské ministerstvo obrany pozvalo zahraniční vojenské představitele do Moskvy ke koordinaci bojových akcí proti IS. Ministr obrany Anatolij Antonov řekl, že členové mezinárodní kolice, kterou vedou Spojené státy, byl měli s ruskou rozvědkou sdílet údaje o pozicích Islámského státu.

Ruské nálety v Sýrii
Zdroj: ČTK/ABACA/AA

Kvůli vyloučení náhodného střetu nad syrským územím budou v úterý a ve středu jednat v Tel Avivu ruští a izraelští vojenští představitelé. Na koordinaci svých akcí v Sýrii se už v září dohodli ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izrael sice oficiálně stojí mimo syrský konflikt, ale podle různých zdrojů uskutečnil od roku 2013 už několik leteckých úderů v Sýrii, především proti transportům zbraní určených pro libanonský Hizballáh. Tato šíitská organizace bojuje proti Izraeli a v syrském konfliktu je na straně syrské armády.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Sílící napětí kolem ruské operace v Sýrii