Donbas: Separatisté odložili volby na příští rok

Proruští separatisté na východě Ukrajiny ohlásili, že odkládají na příští rok volby, které chtěli uspořádat 18. října a 1. listopadu. Kyjev proti tomuto záměru ostře protestoval a označoval jej za porušení mírových dohod, podle kterých se volby mají konat na základě ukrajinských zákonů a mezinárodních norem. Minulý pátek na summitu v Paříži ruský prezident Vladimir Putin přislíbil na toto téma s vůdci separatistů pohovořit.

Podle prohlášení, ze kterého citovala ukrajinská agentura Unian, separatisté pomýšlejí na uspořádání voleb ve východoukrajinském Donbasu 21. února 2016, pokud Kyjev splní všechny podmínky mírových dohod, tedy poskytne povstalcům autonomii a amnestii. To, že separatisté ohlásí odklad voleb, oznámil v předstihu předákům poslaneckých klubů v parlamentu ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Francouzský prezident Francois Hollande po páteční schůzce v Paříži s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Porošenkem uvedl, že volby v Donbasu se „mají konat podle ukrajinských zákonů a tak, aby výsledky byly nezpochybnitelné“. Putin podle svého mluvčího Dmitrije Peskova „slíbil, že doslova během několika dnů dá pokyn projednat tyto otázky“ s vůdci separatistů. Hollande současně vyzval ukrajinskou stranu k vyhlášení amnestie, aby se z ní mohli těšit kandidáti u voleb, a k poskytnutí zvláštního postavení povstaleckým územím na východě země.

Stoltenberg: Rusko nadále přispívá k destabilizaci východu Ukrajiny

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga situace na Ukrajině zůstává křehká. Dochází tu ale k pokroku. Příměří je dodržováno. Jednotlivé strany oznámily, že stáhnou zbraně a tanky. Rusko i nadále podporuje separatisty a přispívá k destabilizaci celé východní Ukrajiny. „Zvláštní odpovědnost nese Rusko, protože podporuje separatisty a přispívá k destabilizaci Ukrajiny,“ řekl.