Jedenáctiletý hoch v USA zastřelil mladší děvče. Nechtěla mu ukázat štěně

Z vraždy prvního stupně obvinila policie v americkém státě Tennessee teprve jedenáctiletého chlapce. Zbraní, která patřila jeho otci, o víkendu zastřelil dívku ze sousedství. Osmiletá dívka mu totiž nechtěla ukázat štěně. Na konci měsíce se rozhodne, jestli bude souzen jako mladistvý, nebo dospělý. Případ znovu rozpoutal debatu o právu držení zbraně, které zaručuje ústava. Jen letos kvůli střelbě zemřelo nebo bylo zraněno na 560 dětí.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP/ Autor: Butch Dill

Policie identitu hocha nezveřejnila. Tragédii předcházela situace, kdy se bavil s dalšími třemi dívkami stojícími pod okny obytného přívěsu, ve kterém s rodiči žil. Jedna z nich mu odmítla ukázat svá dvě štěňata. Došel tedy pro otcovu zbraň, vrátil se k ní a střelil ji do hrudi. Děvče v důsledku způsobeného zranění na místě podlehlo.

Nezletilého střelce policie zadržela a obvinila z vraždy prvního stupně. Soudce ho pak v pondělí poslal do zařízení pro mladistvé v nedalekém městě Knoxville. Soud, před kterým by měl stanout 28. října, rozhodne, zda bude chlapec souzen jako mladistvý nebo jako dospělý.

„Je to velmi smutná situace. Snad se to nikdy nebude opakovat,“ prohlásil v reakci místní šerif G. W. McCoig. Podle něj přijel na školu, kterou obě děti navštěvovaly, tým psychologů.

Video Jedenáctiletý hoch v USA zastřelil mladší děvče
video

Jedenáctiletý hoch v USA zastřelil mladší děvče

K další tragédii došlo v úterý ve východním Ohiu, kde jedenáctiletý hoch zastřelil svého o rok staršího bratra. Výstřel byl podle policie náhodný, zbraň spustila v okamžiku, kdy si ji mladší z bratrů prohlížel. Starší chlapec byl zasažen do hlavy a na místě zemřel. Policie nevznesla žádné obvinění.

Střelné zbraně letos zabily nebo zranily už 559 dětí mladších jedenácti let. Celkem zemřelo na 10 tisíc lidí, zraněných je víc než dvojnásobek. Oficiální statistika počtu střelných zbraní ve Spojených státech neexistuje. Podle odhadů jich je na 300 milionů – jedna skoro na každého obyvatele. Druhý dodatek zaručující právo nosit zbraň je ale skoro stejně starý jako Ústava sama. Přes mocnou lobby a republikánský Kongres změny projdou jen těžko.