Ze Sýrie mohou přijít do Evropy další miliony lidí, varoval Tusk

Do Evropské unie by podle Turecka mohly ze Sýrie utéci další tři miliony lidí. Poslancům Evropského parlamentu to ve Štrasburku řekl předseda Evropské rady Donald Tusk na úvod debaty o migrační krizi. Podle něj je Evropa snem milionů potenciálních uprchlíků, a to nejen ze Sýrie.

„Existují miliony potenciálních uprchlíků, kteří sní svůj sen o Evropě. Nejsou jen ze Sýrie, ale také z Afriky, Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a dalších zemí. Pro všechny uprchlíky se snadný přístup do Evropy a neexistence vnějších bariér staly magnetem, který je všechny přitahuje k nám,“ uvedl na úvod jednání Tusk.

Podle Tuska turecké odhady hovoří o dalších třech milionech lidí z Aleppa a jeho okolí, které by mohly přijít do Evropy. V Turecku nyní žijí asi dva miliony uprchlíků ze Sýrie, kde zuří občanská válka. Stovky tisíc uprchlíků do Evropy podle Tuska přicházejí kvůli otevřenosti evropských zemí a největší bezpečnosti.

video Europoslanci Poche a Niedermayer k uprchlické krizi
Video Studio ČT24
video

Europoslanci Poche a Niedermayer k uprchlické krizi

Juncker navrhuje miliardu eur pro Turecko

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker zveřejnil návrh akčního plánu spolupráce EU s Tureckem, který počítá mimo jiné s další finanční podporou pro Ankaru. Brusel se v návrhu zavazuje dát dohromady až miliardu eur (27 miliard korun), kterými by do konce příštího roku přispěl Turecku ke zvládání situace s uprchlíky ze Sýrie a Iráku. Kromě toho hodlá EU poskytovat pomoc lidem přímo v Sýrii, aby snížila počet lidí prchajících přes tureckou hranici.

Ankara by naproti tomu měla vytvořit systém registrace a kontroly migrantů a uprchlíků, aby se směrem do Evropy dostávalo méně neregistrovaných lidí. Zároveň má Turecko zefektivnit azylový proces, aby ubylo počtu osob s nejasným statusem. K jeho úkolům také podle navrženého plánu patří zajistit uprchlíkům po dobu jejich pobytu v zemi přístup na pracovní trh a k sociálnímu systému. Aby byl plán přijat, musí jej nejprve schválit orgány obou stran.

Video Tusk: O Evropě sní miliony lidí
video

Tusk: O Evropě sní miliony lidí

Obnovení kontrol je první přikázání, podotkl Tusk

Podle Tuska je třeba uprchlíkům pomáhat, ale zároveň chránit vnější hranice EU. Právě obnovení kontrol na vnějších hranicích EU je podle něj „první přikázání dnešních dní“. 

Předseda Evropské rady zároveň vyzval k vzájemné solidaritě, dodržování evropských pravidel a k zodpovědnosti. „Dodržování pravidel vždy znamená obětování části vlastních zájmů. Tato slova bych rád věnoval Maďarům, Italům, Slovákům a Řekům,“ uvedl. Zároveň ovšem upozornil, že je nutné vyhnout se extrémům – jak antiimigrační politice, tak tomu, že by Evropa zvala úplně všechny. 

V Německu přibývá pašeráků lidí

Migranti dál míří do západní Evropy a Skandinávie. Destinací číslo jedna zůstává Německo a to chce dál udržet svoji otevřenou politiku vůči běžencům – navzdory tomu, že se množí i zprávy, že spolkové země už situaci přestávají zvládat. Konkrétně je to případ Bavorska.

Video Martin Jonáš: Většina Syřanů zřejmě azyl v Německu získá
video

Martin Jonáš: Většina Syřanů zřejmě azyl v Německu získá

Podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziéra v Německu alarmujícím způsobem přibývá skupin pašeráků lidí. Podle informací Spolkového kriminálního úřadu (BKA) organizují v Německu nelegální přechody přes hranice především turecké a syrské skupiny. Na problém s pašeráky v Evropském parlamentu upozornil i Tusk. „Jsou kolem nás i síly, pro které je uprchlická krize pouze špinavý byznys,“ uvedl.

Z dlouhodobého pohledu jsou podle de Maiziéra dva hlavní způsoby, jak zastavit pašeráky lidí. Jedním je řešení příčin útěku přímo v místě, odkud běženci pocházejí, druhým je zajištění, že převádění lidí nebude přinášet zisky. 

  • Italská pobřežní stráž informovala o zachránění 1800 migrantů, kteří cestovali na dřevěných lodích či gumových člunech, u libyjského pobřeží. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos překonalo Středozemní moře už 557 899 běženců směřujících za lepším životem v Evropě.