Po atentátu omezil Izrael Palestincům vstup do jeruzalémského Starého Města

Další Palestinec zaútočil v noci na neděli na ulici v západním Jeruzalému na patnáctiletého izraelského chodce, kterého pobodal nožem. Policie násilníka krátce poté zastřelila. Už v sobotu na ulici v jeruzalémském Starém Městě palestinský útočník vyzbrojený nožem a střelnou zbraní zabil dva Izraelce a další dva zranil, včetně jednoho dítěte. I jeho policie vzápětí zastřelila. Palestincům byl v reakci na atentáty omezen vstup do jeruzalémského Starého Města.

Video Zprávy v 10
video

Další Palestinec zaútočil na izraelského chodce

Extremistická skupina Islámský džihád, která působí na palestinském území, oznámila, že sobotní pachatel byl jejím členem. K islamistům podle místních komentářů bezpochyby patřil i druhý útočník, motiv jeho činu je ale zatím neznámý.

Sobotním útočníkem byl devatenáctiletý Palestinec z vesnice nedaleko Ramalláhu na okupovaném západním břehu Jordánu. Šéf jeruzalémské policie uvedl, že dotyčný pobodal izraelského muže, jeho manželku a malé dítě a pak ještě jednoho muže. Oba muži svým zraněním později podlehli, matka a dítě jsou ve vážném stavu.

Útoky se odehrály v době zvýšeného napětí mezi Izraelci a Palestinci a dva dny po násilné smrti izraelského osadnického páru, kterého podle izraelské armády před očima jejich čtyř dětí zabili palestinští ozbrojenci v Předjordánsku. Na západním břehu Jordánu byly poté rozmístěny izraelské jednotky s cílem dopadnout tyto ozbrojence.

Izrael omezil Palestincům vstup do jeruzalémského Starého Města

Izraelská policie v neděli palestinským mužům omezila vstup do jeruzalémského Starého Města. Sem nyní mohou vcházet jen Palestinci, kteří tam mají trvalé bydliště, firmu nebo v něm studují. Žen se omezení netýká. K modlitbám do mešity Al-Aksá, která patří mezi nejposvátnější místa islámu, mohou chodit jen muži starší 50 let, kteří jsou obyvateli Starého Města, nebo Izraelci palestinského původu.