Na Krejčířův útěk z vězení bylo nachystáno skoro půl miliardy

Na útěk Radovana Krejčíře z jihoafrické vazby, jehož zmaření před týdnem oznámila jihoafrická policie, bylo připraveno 246 milionů randů (přes 434 milionů korun). S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování to napsal list The Sunday Independent s tím, že na úplatky trojice vězeňských strážných z této sumy putovalo 1,5 milionu randů (přes 2,6 milionu korun), další peníze měly mimo jiné sloužit k zajištění helikoptéry, kterou měl Krejčíř odletět.

Radovana Krejčíře při převozech hlídá speciální jednotka
Zdroj: ČT24

„Část peněz byla vyplacena lidem, kteří byli do plánu na jeho útěk z vězení zapojeni, a to včetně policistů, a k zaplacení přistávacích poplatků za pronajaté letadlo, s nímž měl odletět ze země,“ napsal list na svém webu. Podle jeho zdrojů již byli tři členové vězeňské ostrahy identifikováni, takže je možné brzy očekávat jejich zadržení.

Policie prozatím nepotvrdila, že Krejčířovi opravdu pomáhali tři strážní. Při razii v jeho cele našli policisté pistoli, nůž, elektrický paralyzér, pepřový sprej, šroubováky, deset mobilních telefonů, paměťovou kartu a diář se jmény svědků a vyšetřovatelů všech jeho případů.

Útěk byl údajně připravován na minulou neděli, o den dříve ale zasáhla policie. Tu upozornil soukromý vyšetřovatel Paul O‘Sullivan, jenž se Krejčířovými aktivitami dlouhodobě zabývá. Krejčíř byl následně přemístěn do podzemní cely. Policejní mluvčí Solomon Makgale řekl, že při prohlídce byl nalezen i náčrt mapy vězeňské budovy.

Soud v Johannesburgu na konci srpna shledal Krejčíře vinným z pokusu o vraždu, z únosu a z pokusu o přechovávání narkotik. Výši trestu by si mohl vyslechnout 12. října. Kromě toho je podezřelý z četných dalších těžkých zločinů.

Video Studio ČT24
video

Dalibor Bártek ke kauze Radovana Krejčíře

Už příští týden by měla být vyhlášena exekuční dražba na první část Krejčířových tuzemských nemovitostí. Jde o pozemky o rozloze asi 10 tisíc metrů čtverečních nad řekou Ostravicí v Ostravě - Kunčicích.