Gauck: Potrvá několik generací, než se nově příchozí stanou součástí Německa

Příchod běženců je pro Německo podobně velká výzva, jako bylo znovusjednocení země v roce 1990. Během oslav 25. výročí sjednocení Německa to prohlásil prezident země Joachim Gauck, podle něhož potrvá několik generací, než se nově příchozí stanou pevnou součástí německé společnosti.

Joachim Gauck při oslavách 25. výročí sjednocení Německa
Zdroj: Reuters Autor: Ralph Orlowski

Podle Gaucka se po sjednocení Německa znovu spojilo to, co k sobě odjakživa patřilo. Přesto ale proces sjednocování nebyl hladký. „Postupně nám všem došlo, že srovnání životních poměrů a mentality na východě a na západě je proces na více generací,“ řekl prezident.

„Stejně jako v roce 1990 nás čeká výzva, která zaměstná několik generací,“ řekl Gauck k současnému příchodu uprchlíků do Německa. „Na rozdíl od tehdejší doby ale nyní musí srůst dohromady to, co k sobě dosud nepatřilo. Východní a západní Němci měli přece jen společnou řeč, sdíleli kulturu a dějiny,“ podotkl.

Sjednocení nicméně označil za jednoznačně pozitivní událost a zdůraznil, že rozdíly mezi oběma částmi země se zmenšují a u mladé generace jsou takřka neznatelné. 

Joachim Gauck

Joachim Gauck

„Co můžeme slavit v době, kdy u nás stovky tisíc mužů, žen a dětí hledají útočiště? V době, kdy stojíme před pro naši společnost tak ohromným úkolem? Moje odpověď zní: Je co slavit. Jednota vzešla z pokojné revoluce. Východní Němci tím dali západním Němcům i celému národu velký dar. Překonali svůj strach a díky silnému lidovému hnutí porazili své utlačovatele. Vydobyli si svobodu. Poprvé v německých dějinách bylo povstání utlačovaných korunováno úspěchem. Pokojná revoluce ukázala, že my Němci umíme svobodu.“

Joachim Gauck

Podle Gaucka nyní čeká Německo podobná situace, kterou si západní Němci prošli při první migrační vlně v 60. letech. „Bude to chtít určitý čas, než si nově příchozí zvyknou na společenský řád, který nezřídka bude v rozporu s jejich tradičními normami. A bude to chtít čas, než staří a noví spoluobčané převezmou odpovědnost za stát, který budou všichni vnímat jako společnou zemi,“ řekl prezident.

Podle něj ale musí všichni, jak Němci, tak nově příchozí, dodržovat základní hodnoty, jakými jsou svoboda, rovnoprávnost a demokracie. „Naše hodnoty jsou to, co naši zemi spojuje. Zde je hodnota člověka nedotknutelná,“ řekl Gauck. Připomněl zároveň, že právě tyto hodnoty ještě v době rozdělení Německa vyvolávaly v komunistické NDR touhu po životě na západě a po svobodě.

Gorbačov, Kohl ani Bush kvůli zdraví nedorazili

Oficiálních oslav se zúčastnila i kancléřka Angela Merkelová a premiéři všech 16 německých spolkových zemí. Kromě současných politiků přijeli do německé finanční metropole i bývalý západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher a poslední východoněmecký premiér Lothar de Maiziére, kteří v roce 1990 vedli jednání o sjednocení. Bývalí prezidenti Sovětského svazu a Spojených států Michail Gorbačov a George Bush starší, stejně jako někdejší německý kancléř Helmut Kohl, ze zdravotních důvodů účast odmítli.

Oslavy 25. výročí Německého znovusjednocení
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: JOERG CARSTENSEN

Putin: Nedovolme, aby se naše země odcizily

K výročí sjednocení blahopřála německým představitelům řada jejich zahraničních protějšků. Ruský prezident Vladimir Putin v telegramu varoval před vzájemným odcizením Německa a Ruska. Aniž by se přímo zmínil o konfliktu na Ukrajině, Putin v telegramu připomněl, že „v současné komplikované mezinárodní situaci je velice důležité nepřipustit vzájemné odcizení“. Rusko a Německo by naopak měly rozvíjet pozitivní potenciál, který mezi oběma státy je. „Sjednocení Německa před čtvrtstoletím znamenalo konec studené války v Evropě a otevřelo novou kapitolu v dějinách vztahů našich zemí,“ napsal šéf Kremlu Joachimu Gauckovi a Angele Merkelové.

Oslavy sjednocení letos připadly na Frankfurt, protože se tradičně konají v německé zemi, která v daném roce předsedá Spolkové radě, horní komoře německého parlamentu. Připomínkové akce se ale konají i na mnoha dalších místech. Berlín například uspořádal koncert několika německých kapel na prostranství před Braniborskou bránou, kudy v minulosti procházela berlínská zeď. Sasko-Anhaltsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko pořádají festivaly na bývalých hraničních přechodech mezi dvěma německými státy - NDR a SRN.

Video Události
video

Pohled Událostí: Složitá cesta k německé jednotě

Pohled Událostí: Složitá cesta k německé jednotě

Němci oslavují 25. výročí sjednocení