Za pádem amerického letadla prý stojí Taliban. Nikdo ale neslyšel střelbu

Celkem 14 lidí zemřelo při pádu transportního letadla americké armády C-130 Hercules, které se v pátek po půlnoci zřítilo u letiště v afghánském Dželálábádu. Podle agentury Reuters o tom informoval mluvčí amerického vojska. Radikální islamistické hnutí Taliban tvrdí, že letoun sestřelili jeho bojovníci.

K pádu došlo v pátek v 0:30 místního času (v 21:30 SELČ). Mezi mrtvými je šest vojáků a pět civilistů pracujících pro spojenecké síly v zemi. Žádná nepřátelská střelba, která by mohla pád zapříčinit, nebyla podle mluvčího z místa hlášena.

Radikálové však na Twitteru uvedli, že pád letadla je jejich dílem. „Naši mudžahedíni sestřelili americký čtyřmotorový stroj v Dželálábádu,“ napsal podle agentury AFP mluvčí hnutí.

Americká armáda příčinu pádu nevysvětlila, v současnosti prý provádí vyšetřování. Americký prezident Barack Obama v prohlášení vyjádřil soustrast rodinám všech příslušníků armády, civilních zaměstnanců i Afghánců, kteří při nehodě zahynuli.

Taliban minulý týden zaznamenal největší úspěch za mnoho let, když se mu podařilo dobýt významné město Kunduz. Armáda však nad jeho většinou údajně ve čtvrtek získala opět kontrolu.